תקיפת בת או בן הזוג

עורך דין פלילי אלון ארז
עורך דין פלילי אלון ארז
עו"ד פלילי אלון ארז

הבית אמור להיות מקום בטוח, מקום בו אנו יכולים להרגיש בנוח ובטוחים. אך עבור רבים, הבית הוא מקום של פחד וטרור. אלימות במשפחה היא תופעה קשה ומזעזעת, והיא פוגעת בנשים, גברים וילדים כאחד

 

מהי תקיפה?

תקיפה מוגדרת בסעיף 378 לחוק העונשין, תשל”ז-1977, כ”מעשה של חבלה או השתהות במעשה הגורם או עלול לגרום לחבלה של ממש באדם אחר”. כלומר, תקיפה היא מעשה פיזי המביא או עלול להביא לפגיעה פיזית באדם אחר.

 

מהי תקיפה כלפי בת או בן זוג?

תקיפה כלפי בת או בן זוג מוגדרת בסעיף 382(א) לחוק העונשין, תשל”ז-1977, כ”תקיפה של בן זוג”. סעיף זה קובע כי “בן זוג” לעניין זה הוא:

אדם נשוי לאדם אחר;

אדם הידוע בציבור כבן זוגו של אדם אחר;

אדם שהיה בן זוגו של אדם אחר בעבר;

או אדם המתגורר עם אדם אחר באותו מקום מגורים.

 

מהן הנסיבות המחמירות המגדירות תקיפה כלפי בת או בן זוג?

תקיפה כלפי בת או בן זוג היא עבירת אלימות במשפחה, והיא נחשבת לעבירה חמורה יותר מתקיפה רגילה. הסיבה לכך היא שאלימות במשפחה פוגעת ביחסים האינטימיים ביותר של האדם ויכולה להוביל לפגיעה משמעותית הן בנפגעת והן במשפחה כולה.

החוק קובע מספר נסיבות מחמירות המגדירות תקיפה כלפי בת או בן זוג:

תקיפה בנסיבות מחמירות – תקיפה כלפי בת או בן זוג בנסיבות מחמירות היא תקיפה שבוצעה:

בעת שהנפגעת הייתה בהריון;

בעת שהנפגעת הייתה קטינה;

בעת שהנפגעת הייתה חולה או פצועה;

בעת שהנפגעת הייתה בהשפעת סמים או אלכוהול;

או בעת שהנפגעת הייתה חסרת ישע.

תקיפה תוך שימוש בנשק – תקיפה כלפי בת או בן זוג תוך שימוש בנשק היא עבירת אלימות במשפחה חמורה במיוחד.

תקיפה הגורמת חבלה ממשית – תקיפה כלפי בת או בן זוג הגורמת חבלה ממשית היא עבירת אלימות במשפחה חמורה במיוחד.

 

השלכות משפטיות של תקיפה כלפי בת או בן זוג

תקיפת בת או בן זוג היא עבירת פשע, והיא נושאת עונש של עד 3 שנות מאסר. במקרים של תקיפה בנסיבות מחמירות, העונש יכול להגיע עד 7 שנות מאסר.

בנוסף לעונש המאסר, נאשם בעבירת תקיפה כלפי בת או בן זוג עלול להידון גם בענישה נוספת, כגון:

פסילת רישיון נהיגה;

פסילת רישיון לשאת נשק;

צו הגנה על הנפגעת;

או צו הרחקה מהנפגעת.

 

פרקטיקה משפטית

בתי המשפט מטפלים בעבירת תקיפה כלפי בת או בן זוג ברצינות רבה. העבירה נחשבת לעבירה חמורה, והיא נושאת עונשי מאסר משמעותיים.

בתי המשפט בוחנים מספר גורמים בעת גזירת עונש על נאשם בעבירת תקיפה כלפי בת או בן זוג. גורמים אלו כוללים:

  • חומרת העבירה: ככל שהעבירה חמורה יותר, כך העונש צפוי להיות חמור יותר. לדוגמה, תקיפה הגורמת חבלה ממשית צפויה לגרור עונש חמור יותר מתקיפה קלה.
  • נסיבות ביצוע העבירה: בית המשפט יבחן את הנסיבות שבהן בוצעה העבירה, כגון, האם העבירה בוצעה בנסיבות מחמירות, האם העבירה בוצעה בכוונה או בשוגג, האם העבירה בוצעה בהתקף זעם או בשל שימוש בסמים או אלכוהול.
  • עברו הפלילי של הנאשם: ככל שיש לנאשם עבר פלילי עשיר יותר, כך העונש צפוי להיות חמור יותר.
  • נסיבותיו האישיות של הנאשם: בית המשפט יבחן את נסיבותיו האישיות של הנאשם, כגון, גילו, מצבו המשפחתי, מצבו הכלכלי ומצבו הנפשי.

 

כיצד ניתן להימנע מהרשעה בעבירה זו?

הדרך הטובה ביותר להימנע מהרשעה בעבירת תקיפה כלפי בת או בן זוג היא להימנע מכל אלימות פיזית או נפשית כלפי בן או בת הזוג. אם אתם חשים עצבים או כעס, חשוב למצוא דרכים בריאותיות להתמודד עם רגשות אלו, למשל, דיבור עם חבר או קרוב משפחה, פעילות גופנית, מדיטציה או טיפול.

בנוסף, חשוב לזכור כי גם אם אתם מרגישים שהצדק אתכם, אין לנקוט באלימות. אלימות היא לא הפתרון והיא עלולה להוביל לתוצאות חמורות, כגון, הרשעה פלילית, מאסר, נזק נפשי או פיזי לבן או בת הזוג.

אם אתם מואשמים בעבירת תקיפה כלפי בת או בן זוג, חשוב להיעזר בעורך דין פלילי מנוסה. עורך הדין יוכל לסייע לכם להבין את טענות התביעה, לאסוף ראיות לטובתכם ולנהל את ההליך המשפטי בדרך הטובה ביותר.

 

נתונים סטטיסטיים על אלימות במשפחה בישראל

על פי נתוני המשטרה, בשנת 2022 דווחו בישראל כ-41,000 אירועים של אלימות במשפחה. מתוכם, כ-31,000 אירועים של אלימות פיזית, כ-5,000 אירועים של אלימות מינית וכ-5,000 אירועים של אלימות נפשית.

הנתונים מראים כי אלימות במשפחה היא תופעה נפוצה בישראל, והיא פוגעת בנשים, גברים וילדים כאחד.

על פי נתוני המשטרה, בשנים האחרונות חלה עלייה במספר הדיווח על אלימות במשפחה בישראל. בשנת 2022, מספר הדיווח על אלימות במשפחה עלה ב-10% לעומת שנת 2021.

העלייה במספר הדיווח על אלימות במשפחה נובעת מכמה גורמים, כגון:

  • מודעות ציבורית גוברת לנושא אלימות במשפחה: בשנים האחרונות, ישנה עלייה במודעות הציבורית לנושא אלימות במשפחה. הדבר נובע מפעילות של ארגונים חברתיים, מדיניות ממשלתית וחשיפה תקשורתית לנושא.
  • שינויים בחוק: בשנים האחרונות, חלו שינויים בחוק המעניקים הגנה רחבה יותר לנשים וילדים מוכים. השינויים בחוק כוללים, בין היתר, הרחבת ההגדרה של אלימות במשפחה, הגדלת עונשי המאסר על עבירות אלימות במשפחה, והקמת שירותים ייעודיים לסיוע לנשים וילדים מוכים.

אלימות במשפחה יכולה להוביל גם לתוצאות חמורות יותר, כגון:

  • רצח: נשים מוכות הן קבוצת הנשים בסיכון הגבוה ביותר לרצח.
  • התאבדות: נשים מוכות נמצאות בסיכון מוגבר להתאבדות.
  • פגיעה בילדים: ילדים שגדלים בבתים אלימים נמצאים בסיכון מוגבר לפגוע בעצמם או באחרים, לפתח בעיות התנהגותיות, לסבול מקשיים חברתיים ולפתח בעיות בריאותיות.

 

לסיכום

אלימות במשפחה היא תופעה נפוצה בישראל והיא גורמת לנזק פיזי ונפשי משמעותי לקורבנותיה. העונש על עבירות אלימות במשפחה בישראל הוא חמור, אך חשוב להגביר את המודעות לנושא ולפעול למניעתה.

אם חוויתם אלימות במשפחה או שהואשמתם באלימות במשפחה – פנו לעו”ד אלון ארז במהרה!

שתפו בקליק
Picture of עורך דין אלון ארז
עורך דין אלון ארז

בוגר תואר ראשון ושני במשפטים מטעם הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב . מאז שנת 2009, עו”ד ארז חבר בלשכת עורכי הדין של מדינת ישראל ובנוסף מחזיק באישור מטעם בית המשפט העליון לשמש כסנגור צבאי.

את ניסיונו העשיר והידע המשפטי הרחב רכש עורך דין ארז במסגרת ייצוגם המוצלח של מאות לקוחות מרוצים בבתי המשפט השונים.

להמשך קריאה
אולמרט בעליון

בתחילת השבוע החליט נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, כי מורשעי “פרשת הולילנד” ובהם ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט, לא יתחילו את ריצוי

קרא עוד »
הפקעת עבודות שירות

חוק העונשין שונה לאחרונה במידה משמעותית ובמסגרתו מוענקת סמכות לנציב שירות בתי הסוהר או לקצין שהוסמך על ידו לשם כך, להפסיק עבודות שירות לאדם אשר

קרא עוד »