הפקעת עבודות שירות

חוק העונשין שונה לאחרונה במידה משמעותית ובמסגרתו מוענקת סמכות לנציב שירות בתי הסוהר, או לקצין שהוסמך על ידו לשם כך, להפסיק עבודות שירות לאדם מסוים. ומה עם יתרת תקופת מאסרו? היא תרוצה בבית הסוהר. באילו מקרים הדבר אפשרי וכיצד ניתן להתמודד עם ההחלטה?

על פי חוק העונשין כאשר בית המשפט גוזר על נאשם עונש מאסר שלא עולה על שישה חודשים, ניתן להמיר את המאסר בביצוע עבודות שירות. כך במקום שהנאשם ירצה את תקופת מאסרו מאחורי סורג ובריח הוא יבצע עבודות שירות כתחליף למאסר בפועל, במקום שימליץ עליו הממונה על עבודות השירות.

עם זאת במידה והוא אינו עומד בתנאי עבודות השירות הוא מסתכן בכך, שבית המשפט יחליט שהוא ירצה את המאסר בפועל מאחורי סורג ובריח. גם לאחר תחילת ביצוע עבודות השירות, במידה ויבוצעו הפרות מסוגים שונים, הממונה על עבודות השירות עלול להמליץ להפקיע את עבודות השירות ולהמיר את יתרת התקופה בעונש מאסר בפועל.

הפקעת עבודות שירות – לא בנקל

על פי הפרקטיקה ניתן ללמוד כי ההחלטה על הפקעת עבודות שירות לטובת עונש מאסר לא מתבצעת כלאחר יד. ראשית כל ניתנת לעובד השירות ההזדמנות להעלות את טיעוניו בפני נציג שירות בתי הסוהר, או בפני קצין בכיר שהוסמך על ידי הנציב לתפקיד.

לרוב הממונה על עבודות השירות כן נותן לעובד הזדמנויות חוזרות ונשנות לבצע את עבודות השירות שהוטלו עליו בטרם מתן המלצה לנציב שירות בתי הסוהר על הפקעתן והמרתן לעונש מאסר.

בעקבות השינוי בחוק, ההחלטה אינה עוד של בית המשפט

אם בעבר ההחלטה על הפקעת עבודות שירות הייתה נתונה בידיו של בית המשפט והדבר דרש מהמונה על עבודות השירות לשלוח הודעה כי העובד אינו מבצע את עבודתו נאמנה ועל כן מבקש מבית המשפט להפסיק לאלתר את עבודת השירות, כיום בעקבות שינוי חוק העונשין, הנושא עבר לטיפולו של נציב שירות בתי הסוהר או לקצין בכיר שהוסמך על ידו.

עם זאת, סעיף 62א' בחוק קובע כי על החלטה זו ניתן לעתור בעתירת אסיר וכן לעכב באופן מידי את ההחלטה על הפקעת עבודות השירות למאסר, עד להחלטתו של בית המשפט המחוזי בנידון.

עומדים לפני שימוע? בראש ובראשונה, יש לפנות לעורך דין פלילי

הפקעת עבודות שירות זהו צעד מכריע ומשמעותי ועל כן יש לפנות לעו"ד פלילי הבקיא ברזי החוק והפסיקה ויכול למנוע את המעבר החד מחופש מוחלט לבין כליאה מאחורי סורג ובריח.

לכן במידה והנכם עומדים בפני שימוע בנושא, מוטב כי לא תגיעו לבד כי אם עם ייצוג משפטי אשר יכול להטות את הכף לטובתכם במידה משמעותית ולמנוע את ההחלטה הגורלית.

עורך דין מקצועי יוכל להתנהל באופן מושכל מול נציג שירות בתי הסוהר ולהעלות נקודות ענייניות ובמקרה הצורך לעתור בעתירת אסיר אשר תבטל את ההחלטה על ההפקעה לאלתר ותמנע את הפגיעה בחירותכם ואת הצורך בכניסה למאסר.

אלון ארז - עורך דין פלילי בתל אביב
עו"ד אלון ארז
עו"ד פלילי וצבאי אלון ארז, בוגר תואר ראשון ותואר שני במשפטים מטעם אוניברסיטת תל אביב, עם למעלה מ-10 שנות נסיון בייצוג בתחומי המשפט הפלילי והצבאי. מייצג מגוון רחב של לקוחות, החל משלב החקירות והמעצרים ועד לניהול התיקים בבתי המשפט.