זמין 24 שעות ביממה

חקירת מצ”ח

תוכן העמוד

דברים שחשוב לדעת על חקירת מצ”ח והכנה של עורך דין צבאי

מצ”ח היא יחידה השייכת לחיל המשטרה הצבאית ותפקידה לחקור חשודים בעבירות על חוק השיפוט הצבאי ועל חוק העונשין, כגון עבירות סמים, רכוש, נשק, מין, אלימות וכדומה. אין ספק כי חקירה במצ”ח היא מעמד מלחיץ, מתיש ומבלבל, כאשר אל מול החייל חסר הניסיון עומדים חוקרים מיומנים אשר מטרתם להשיג מידע ואף הפללה בעבירות חמורות ככל האפשר. לכן, ישנה חשיבות גדולה לפנייה אל עורך דין צבאי בעל ניסיון רב.

כמה מילים על סיוע משפטי

ראשית, חשוב להבהיר כי ההיוועצות עם עורך דין צבאי הינה זכות הקבועה בחוק. אינכם צריכים להתבייש בפנייה אל עורך הדין ואינכם צריכים לחשוש שמא היוועצות איתו תיחשב כסוג של הודאה באשמה או כסימן שיש לכם מה להסתיר. נהפוך הוא: זוהי זכות חוקית וצעד מתבקש, ולמעשה אם כבר הגעתם ממש למעמד חקירה ועדיין אין לכם עורך דין, הרי שחוקרי מצ”ח צריכים לסייע לכם למצוא אחד, לכל הפחות מהסנגוריה הצבאית.

את הסיוע המשפטי ניתן לקבל בעקרון משני גורמים. הגורם הראשון הוא הסנגוריה הצבאית, שהיא חלק מהפרקליטות הצבאית, אשר מספקת ליווי וייצוג משפטי בחינם. מדובר בעורכי דין המלווים את החיילים החל מחקירות מצ”ח, דרך ייצוג בפני בתי דין צבאיים, בבית הדין הצבאי לערעורים, בוועדה להתרת התחייבויות, בוועדת סמים, בהליכי מעצר ועוד. יחד עם זאת, הניסיון מראה שיש יתרון בפנייה לעורך דין צבאי פרטי ולא אל הסנגוריה הצבאית, ולכך יש מספר סיבות.

במרבית המקרים עורך דין פרטי הוא אדם יותר בוגר ובעל ניסיון מקצועי רב, עם מחויבות גבוהה מאוד ללקוח, בשלות אישית ונכונות להתעמת עם מערכת האכיפה והמשפט הצבאית באופן נחרץ וללא מורא, בהיותו מגיע מחוץ למערכת. אמנם שירותיו כרוכים בעלויות אך המציאות מראה שהוצאה זו מצדיקה את עצמה ועורך הדין מעלה תרומה שערכה לא יסולא בפז, כפי שנראה מיד.

חשוב להבין שלא כל עורך דין במגזר הפרטי יכול לספק מענה הולם או מענה בכלל לחקירות מצ”ח ולייצוג מול הפרקליטות ובתי הדין הצבאיים. כמובן שעורך דין צבאי פרטי הינו בוגר לימודי משפטים ובעל רישיון לעריכת דין מלשכת עורכי הדין, אך בנוסף לכך יש לו אישור מיוחד להופעה בבתי דין צבאיים. אישור זה ניתן רק לאחר שהופיע מול ועדה מטעם הצבא שבה יושבים נציגים של לשכת עורכי הדין, ראש הסנגוריה הציבורית ושופט בית משפט עליון.

מעבר לכך, מאחר שמרבית חקירות מצ”ח עוסקות במידה כזו או אחרת בדין הפלילי, צריך זה להיות עורך דין פלילי בעל ניסיון רב. כדאי לבדוק שהוא אכן מנוסה בהכנה לחקירות מצ”ח וייצוג בפני בתי דין צבאיים בעבירות הספציפיות שבהם אתם חשודים.

 התנהלות חקירת מצ”ח

לעיתים מצ”ח אינה מספקת התראה מוקדמת לגבי חקירה של חייל בסדיר, בקבע, במילואים, וכן הלאה. לא פעם החוקרים מגיעים ישירות אל הבסיס או אפילו אל ביתו הפרטי של חייל הנמצא בחופשה, לאחר שהצטבר אצלם מידע מודיעיני, הוגשה תלונה, בוצעו פעולות חקירה שהובילו אל אותו חייל וכך הלאה. אין ספק שמדובר בסיטואציה מלחיצה כאשר החוקרים מגיעים אליכם, ומה שחשוב לזכור הוא שבשלב זה אין לומר שום דבר שעלול לסבך אתכם עוד יותר. דרשו ליצור קשר עם עורך דין צבאי והתייעצו איתו.

לאחר מכן, בחקירה יסבירו לכם תחילה מהן העבירות שבהן אתם חשודים, בין אם מדובר בעבירת אלימות, נשק, סמים, מין וכדומה. בשלב הבא יבוצע תשאול ממושך כאשר מטרתם של החוקרים היא להשיג מידע שיוכל לשמש לבניית תיק כנגדכם בפרקליטות הצבאית. על כן, יש להישמר מאוד מהדברים שאתם אומרים, וזוהי משימה מאתגרת.

האתגרים של חקירת מצ”ח

ניתן לומר כי האתגר המרכזי של חקירת מצ”ח מבחינתכם הוא לא להגיע למצב של הפללה עצמית. יחד עם זאת, זהו בדיוק האתגר ההפוך של החוקרים, אשר נוקטים בשיטות מתוחכמות שלמדו במהלך הכשרתם ולאורך השנים.

בעיה ראשונה ובסיסית עם חקירת מצ”ח היא שהמעמד מלחיץ מאוד. לעולם אין זה נעים לעמוד מול האשמות המוטחות בכם וחשדות קשים, על אחת כמה וכמה כאשר עתידכם מונח על הכף. למעשה, המערכת הצבאית נוטה להתייחס בחומרה רבה יותר מאשר המערכת האזרחית לסוגים שונים של עבירות, וקחו בחשבון שהדבר נכון גם לגבי עבירות סמים הנחשבים ל- “קלים” באזרחות, אולם האחזקה והשימוש בהם בתוך מתחם הצבאי או במהלך ביצוע תפקיד נחשב לחמור ועשוי בהחלט להוביל למאסר, שלילת רישיון ולסנקציות נוספות. יתר על כן, הדברים בהחלט עלולים להגיע לכדי רישום פלילי אשר יעיב על חייכם באזרחות במשך שנים רבות, ימנע לימודים ועיסוק במקצועות שונים, קבלת אשרות כניסה למדינות מסוימות ועוד.

אין פלא אפוא שבזמן הישיבה מול החוקרים הרגליים רועדות, הידיים מזיעות והראש לא עובד כמו שצריך. החוקרים יודעים זאת היטב ויעשו הכל על מנת להשיג מכם מידע מפליל לגביכם או לגבי אחרים. כך למשל, החוקרים עשויים להטיח בכם האשמות קשות ולומר שיש להם מידע מפליל ואמין שהגיע מחברים שלכם ליחידה או מאנשים אחרים. לעיתים קרובות מדובר בדברי סרק כשאין באמת מידע כזבה בידי החוקרים, אך הם מעוניינים להלחיץ את הנחקר על מנת להביא להודאות בעבירות לכאורה קלות יותר.

מניפולציה נוספת היא משחק תפקידים, המוכר בתור “השוטר הטוב והשוטר הרע”. יכול להיות שראיתם דברים כאלו בסרטים אך תוכלו להיות בטוחים שבזמן אמת הטכניקות האלה בהחלט יכולות לערער את הביטחון ולהביא להפללה עצמית. החוקרים גם עשויים לנקות בטכניקות שונות שתפקידן להתיש אתכם. למשל הם עשויים לחקור אתכם לאורך שעות רבות, כאשר ניתן להחזיק חיילים חשודים במעצר עד 24 שעות. בתוך כך ישאלו אתכם שוב ושוב את אותן השאלות ולו על מנת שתמסור בסופו של דבר גרסאות סותרות שיחזקו לכאורה את החשדות.

עוד מניפולציה בלתי נעימה היא לאיים עליכם שאתם חשודים בעבירות שהעונשים עליהן חמורים מאוד, ויכולים להביא למשל למאסר בפועל, להורדה בדרגה, לשחרור בקלון מהצבא וכדומה. למרות שהמערכת הצבאית באמת נוטה להתייחס בחומרה לעבירות מסוימות, חשוב לדעת שבמרבית המקרים עם ייצוג הולם של עורך דין העונשים המקסימאליים הקבועים בחוק אינם מתממשים בסופו של יום. אולם כאשר אדם שאינו בקיא בחוק ובהתנהלות המערכת שומע את העונשים המקסימאליים הצפויים לו לכאורה, המידע מלחיץ ועלול לגרום להפללה עצמית.

מצד שני, יש גם מניפולציות חקירה “נעימות יותר”. למשל, בשלב כזה או אחר נותנים לכם לצאת להפסקה ואתם מוצאים את עצמכם יושבים במשרדים או בחוץ לבניין בבסיס המשטרה הצבאית. בזמן זה של “הפסקה” אחד החוקרים מציע סיגריה ומתחיל לדבר איתכם, לכאורה אוף דה רקורד. באותו האופן עשויים לשלוח אליכם מדובבים שנראים כמו חיילים בדיוק כמוכם, שפשוט נקלעו סיטואציה לא נעימה.

אם לא די בכך, חוסר הניסיון וחוסר ההיכרות שלכם עם החוק עלול להוביל לכך שאמירות שנראות לכם תמימות ולא בעייתיות דווקא יסבכו מאוד את התיק, ועלולות לגרור אישומים הרבה יותר כבדים וענישה החמורה. למעשה, תיק שהיה יכול פשוט להיסגר לו הייתם מתנהלים בצורה מחושבת ונכונה, הופך לאישומים בפני בית דין צבאי על כל המשתמע מכך.

מכל הסיבות האלו ונוספות, חשוב מאוד לפנות אל עורך דין צבאי במידה וקיבלתם זימון לחקירת מצ”ח, ובמידה ומדובר בחקירת פתע אמרו לחוקרים שאתם מעוניינים לשתף פעולה אך תעשו זאת לאחר התייעצות עם עורך דין (לכל הפחות עורך דין מהסנגוריה הצבאית שהחוקרים חייבים לעזור לכם ליצור קשר איתו).

חשיבותה של הכנה לחקירת מצ”ח

בראש ובראשונה, הגעה אל חקירת מצ”ח לאחר התייעצות והכנה עם עורך דין צבאי מיומן מאפשרת לכם להיות יותר רגועים, שקולים, בטוחים ונושמים. במהלך ההכנה עורך הדין יסביר לכם לגבי הזכויות והחובות שלכם, לגבי האופן שבו החקירה יכולה להתנהל, לגבי מהות האישומים האפשריים והשלכותיהם, ולגבי מה שמותר ואסור לחוקרים לעשות. כאשר אדם מגיע לסיטואציה של חקירה כשהוא יודע מה מצפה לו, על אילו דברים הוא מוכן למסור מידע ולדבר ועל אילו דברים אינו רוצה להגיב כדי להימנע מהפללה עצמית, פוחתים מאוד הסיכויים ליצירת סיבוכים מיותרים בהשוואה להגעה לחקירה ללא הכנה.

לדוגמא, עורך הדין יסביר לכם לגבי זכות השתיקה, שהיא הזכות לא לענות לשאלות החוקרים. יוסבר לכם כי אין זה תמיד מהלך נכון לשמור על זכות השתיקה, שכן היא עשויה לחזק את החשדות נגדכם ולהוביל לכך שיהיו עדויות אחרות המגיעות מעדים, נחקרים אחרים או ממידע מודיעיני, שיקבלו משקל יותר גדול על חשבון הגרסה שלכם. על כן, עורך דין מיומן יידע לנתח את המצב ולהנחות אתכם לגבי שמירה או אי שמירה על זכות השתיקה בהתאם למצב שישרת בצורה הטובה ביותר את האינטרסים שלכם.

עורך הדין יסביר לכך לגבי זכויות נוספות, כמו הזכות לנוח, או הזכות לקרוא בעצמכם את הדו”ח והעדות של החקירה. יש לזכור כי רק חתימת הנחקר על גבי סיכום החקירה היא שנותנת לו תוקף, ולכן מותר לכם לקרוא את הדוח, לדרוש הוספה של דברים שאמרתם או מחיקה של דברים שלא אמרתם.

ולבסוף, עורך הדין יסביר לכם לגבי דברים שאסור לחוקרים לעשות ושכדאי שתשימו לב אליהם במהלך החקירה. כאשר אתם מגיעים עם מידע כזה תוכלו לדעת מה הם “גבולות המשחק”, ובנוסף לזכור ולתעד חריגות שעשויות בהחלט לעמוד לטובתכם בהמשך הדרך, ואף להוביל לסגירת התיק, לביטול האישומים או לכל הפחות לפסילה של ראיות שהושגו במהלך החקירה עקב התנהלות בלתי הולמת ובלתי חוקית של החוקרים.

לסיכום הדברים

חקירת מצ”ח היא מעמד בלתי נעים, בלשון המעטה, שיש להתייחס אליו בשיא הרצינות ולקבל ליווי הולם. לשם כך יש לפנות מוקדם ככל האפשר אל עורך דין צבאי בעל ניסיון רב בעולם הפלילי בכלל ובעבירה המסוימת בה אתם חשודים בפרט. במידה ואתם עומדים בפני חקירה וזקוקים לייעוץ של עורך דין צבאי, ניתן לפנות אל עורך דין אלון ארז 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע. צרו קשר בהקדם לקבלת עזרה בהתמודדות עם מערכת החוק והמשפט הצבאית בטלפון 050-7368203

אין בתוכן המצוי באתר, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו”ד ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר, כי כל פעולה שתעשה על פי המידע המצוי באתר הינה על אחריות הצופה בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הצופה לבין עורך דין אלון ארז, בין במישרין ובין בעיקיפין. 

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי: