זמין 24 שעות ביממה

עונש מאסר עולם – כמה זמן נמשך בישראל?

תוכן העמוד:

השאר פרטים ואחזור בהקדם

אחד העונשים היותר חמורים שבתי המשפט יכולים להטיל על מורשעים הוא מאסר עולם. מהו מאסר עולם ועל אילו עבירות הוא מוטל? והאם אכן כשמו כן הוא: עונש מאסר לכל החיים?

לכאורה מהמושג “מאסר עולם” משתמע כי מדובר במאסר לכל החיים אך בפועל רבים המקרים בהם אסירים משתחררים לאחר ריצוי תקופה ארוכה בהמלצת וועדת שחרורים ייעודית ולאחר שעונשם נקצב על ידי נשיא המדינה.

אם כן אי אפשר שלא לשאול: מה המשמעות של מאסר עולם? בעיקרון וכמשתמע משמו, במאסר עולם המטרה היא לשים את האדם שהורשע בביצוע עבירה חמורה מאחורי סורג ובריח לכל החיים.

עונש זה מוטל בשל ביצוע עבירות מהחמורות ביותר בחוק העונשין כמו למשל רצח או בגידה. כיום עונש זה נחשב לחמור ביותר מבין העונשים אותם מטילים בתי המשפט בארץ, לאחר שעונש מוות אשר כמעט ולא הוטל בישראל.

על אילו עבירות ניתן להטיל מאסר עולם?

ישנן עבירות שונות ומגוונות בגינן ניתן להטיל מאסר עולם, העיקרית ביניהן היא עבירת רצח.

למעשה בעת ביצוע עבירת רצח זו ממש חובה של בית המשפט להטיל מאסר עולם.

עם זאת במקרים מסוימים, בתי המשפט ושופטיהם רשאים לקצוב את העונש ולהטיל מאסר עולם שלא לכל החיים אלא לתקופה מופחתת, כמו למשל לתקופה של 20 או 30 שנים.

ברוב המקרים רק נשיא המדינה יכול לקצוב עונשי מאסר עולם שהוטלו על ידי בית המשפט, כאשר רובם המכריע של הנשיאים נהגו לקצוב באופן אוטומטי עונשים של לעשרים וארבע שנים.

המשמעות היא שבמידה והאסיר התנהג למופת בעת ריצוי מאסרו הוא יוכל להשתחרר בניכוי שליש, כלומר לאחר ריצוי תקופה של 16 שנים בלבד.

עונש מאסר עולם

וועדת השחרורים לאסירי עולם

היות ובתחילת שנות ה- 90 היה זה הנשיא עזר וייצמן ז”ל שמיאן לקצוב עונשי מאסר עולם לפשעים חמורים, נוצר מצב בלתי הוגן ולא שוויוני בין אסירים.

אי לכך הוחלט על הקמת וועדה מיוחדת אשר מטרתה לעסוק בקציבת עונשם ובשחרורם של אסירים שהוטל עליהם מאסר עולם.

בין תפקידיה של וועדה זו לבחון כל מקרה שמובא אליה לגופו תוך התייחסות להיבטים שונים כמו למשל התנהגותו של האסיר בכלא, סוג וחומרת העבירה שביצע, נסיבות אישיות וכן דיווחים ודוחות מטעם הרשויות הממונות.

לאחר מכן, על הוועדה להמליץ לנשיא המדינה על מתן חנינה או קציבת העונש.

יש לציין כי הוועדה אינה רשאית להמליץ על קציבת העונש לאסירים שטרם ריצו שבע שנות מאסר ובמקרה ומדובר באסיר אשר נקצבו לו שני מאסרי עולם, לא תוכל להמליץ על קציבת עונשו בטרם חלפו 15 שנים מיום כליאתו.

מה עוד חשוב לדעת?

  • מה קורה במקרה שלא הומלץ על קציבת עונשו של אסיר? מרגע שפנה אסיר לוועדה עליה לשוב ולדון שוב בעניינו כל שנתיים.
  • הגבלה של מינימום 30 שנים – גם אם הנשיא החליט לקצוב את עונשו של אסיר ניתן לבקש הקלה נוספת. בכל מקרה התקופה הכוללת לא תפחת משלושים שנים.
  • שחרור על תנאי – חשוב להבין שגם מי ששוחרר ממאסר עולם ולא נשאר מאחורי סורג ובריח לכל החיים, ייחשב למשוחרר על תנאי. על כן במידה ויבצע עבירה שעונשה גבוה מ-3 חודשי מאסר ישוב לכלא.

על מנת לטפל בתנאי המאסר, בצרכיהם של אסירים לאורך השהות בבתי הסוהר או בעניינם באופן כללי מומלץ לפנות לעורך דין פלילי מקצועי אשר מתמחה במתן ייעוץ וייצוג לאסירים ויספק פתרונות כוללים בהתאמה אישית.

אין בתוכן המצוי באתר, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו”ד ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר, כי כל פעולה שתעשה על פי המידע המצוי באתר הינה על אחריות הצופה בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הצופה לבין עורך דין אלון ארז, בין במישרין ובין בעיקיפין. 

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
אולמרט בעליון

בתחילת השבוע החליט נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, כי מורשעי “פרשת הולילנד” ובהם ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט, לא יתחילו את ריצוי

קרא עוד »
אי הרשעה פלילית

הכלל המשפטי באופן כללי וכברירת מחדל, מרגע שהוכחה אשמתו של אדם, הרי שהדרך לציין את הפסול שבמעשה הפלילי, היא על דרך הרשעה פלילית. זאת, על

קרא עוד »
כפתור: חזור למעלה