זמין 24 שעות ביממה

פטור משירות צבאי

תוכן העמוד

הסיבות לכך רבות ומגוונות, אבל נקודה אחת שקשה להתווכח אתה היא שהשירות בצבא לא מתאים לכל אחד, גם צעירים וצעירות שהתגייסו מתוך רצון לשרת, יכולים למצוא את עצמם בשלב כלשהו של השירות במצב שבו הם לא מסוגלים להמשיך, עקב בעיות פיזיות, נפשיות, משפחתיות או כלכליות ולכן יש מקרים בהם צעירים מקבלים פטור משירות צבאי.

 

כל מה שצריך לדעת על פטור משירות צבאי

מקובל לחשוב על צה”ל במונחים של “צבא העם”, אבל בפועל ידוע כבר מזה שנים, שמחצית מכל מחזור גיוס של בני/ות 18 לא מתגייסים או לא משלימים את השירות הצבאי.

במקרה כזה, על החייל/ת לקבל פטור על מנת להשתחרר מהצבא לפני תום תקופת השירות.

קיימים סוגים שונים של פטורים המתאימים לחיילים/ות במצבים שונים, ויש לדעת שאופי ואורך תהליך השחרור עשוי להשתנות בהתאם לסוג הפטור המבוקש.

במקרים מסוימים התהליך עלול להיות מבלבל ומייגע ואף לא להביא בסופו של דבר לתוצאות הרצויות, ולכן חשוב לקבל ייעוץ מתאים בנושא – רצוי מעורך דין צבאי מיומן שמתמצא בתחום ושעסק בכך בעבר.

 

פטור מטעמי בריאות – פרופיל 21

זהו אולי סעיף הפטור הידוע והנפוץ ביותר, שחל על חיילים או חיילות שנקבע להם פרופיל 21 על רקע בעיות בריאות.

נהוג לקשר פרופיל 21 עם בעיות נפשיות בלבד, אך למעשה מדובר בפטור רפואי שנוגע לבעיות פיזיות ונפשיות כאחד.

הנה רשימה חלקית של מצבים פיזיים ונפשיים שעלולים להתפרץ או להחמיר במהלך השירות הצבאי, עד לרמה שמצריכה פטור משירות:

  • בעיות אורתופדיות כמו כאבי גב קשים, קרע ברצועות או שבר
  • מחלות כרוניות כמו סוכרת, הפטיטיס או קרוהן
  • אלרגיה חמורה כמו צליאק
  • בעיות לב
  • סכיזופרניה
  • דיכאון
  • חרדה
  • ועוד

 

רופא היחידה או קב”ן

לשם קבלת פטור על רקע בעיה רפואית, תידרשו לפנות לרופא היחידה או לקב”ן, בהתאם לנסיבות, ומשם קרוב לוודאי שתופנו לרופאים נוספים, לבדיקות מקיפות ולוועדה רפואית.

יתכן שתתבקשו להמציא גם מסמכים רפואיים מרופאים פרטיים אזרחיים. בכל מקרה, הצבא חייב לממן את הבדיקות והטיפולים הרפואיים, ואם תימצא עילה לכך, גם לשחרר אתכם מהשירות בסוף התהליך.

חשוב לציין שבניגוד לשמועות ולסטיגמות, לפרופיל 21 אין כמעט כל השפעה מזיקה על המשך החיים האזרחיים שלכם, למעט במקרים נדירים ביותר.

למעסיקים פוטנציאליים אסור לשאול או להפלות אתכם על רקע זה. הפרופיל הצבאי הוא חסוי במסגרת חיסיון רפואי, וממילא אין הפרדה רשמית בין פטור רפואי פיזי לנפשי, כך שאין כל דרך לדעת למה שוחררתם למעט מה שאתם תספרו.

שחרור מהצבא

 

פטור לנשים נשואות או נשים בהריון

חיילת בשירות סדיר שנכנסה להריון ומעוניינת לשמור אותו, זכאית ואף מחויבת להשתחרר מצה”ל באופן מיידי. החיילת יכולה לפנות לשם כך למפקד הישיר שלה, לעובדת סוציאלית או למרכז מהו”ת – מרכז התמודדות ותמיכה באגף כח אדם.

החיילת תקבל ייעוץ והכוונה ותופנה לבקו”ם לתהליך שחרור מקוצר בן 3 ימים. סיבת השחרור שתימסר ליחידה ותצויין במסמכים היא “רפואית”, כך שפרטיות החיילת לא תיפגע.

גם נישואים מהווים עילה לפטור משירות סדיר עבור חיילות (ולא עבור חיילים). חיילת שנישאה ונרשמה כנשואה במשרד הפנים יכולה לגשת לרשויות הצבא עם המסמכים המתאימים ולקבל פטור באופן כמעט מיידי. חייל שנרשם כנשוי לא יקבל פטור, אבל יהיה זכאי לחופשה מיוחדת ולהקלות מסוימות.

 

פטור מטעמי דת או מצפון

קיימים מצבים שבהם חייל או חיילת בחרו להתגייס למרות שהשירות הצבאי עומד בסתירה מסוימת לערכים הדתיים או האידיאולוגיים שלהם, אך במהלך השירות הם מגלים שהסתירה הופכת לבלתי נסבלת ושהם אינם מסוגלים להמשיך.

לחילופין, יתכן שתוך כדי השירות חייל/ת יחזרו בתשובה או יאמצו ערכים פציפיסטיים, הסתייגות משימוש בנשק וכיו”ב.

בכל אחד מהמקרים יש לפנות בכתב לצבא ולהסביר את המצב, לחתום על תצהיר, ולאחר מכן לעבור ראיון או פגישה עם וועדה מיוחדת.

יש לציין שהשגת פטור מטעמי דת או מצפון תוך כדי השירות היא מסובכת יחסית, והצבא נוטה להקשות על המבקשים, אך עם זאת זה בהחלט אפשרי ורבים כבר הצליחו לעשות זאת.

 

פטור על רקע בעיות כלכלי של משפחת החייל/ת

ישנן נסיבות משפחתיות סוציו-אקונומיות מסוימות, שבהן הצבא רואה לנכון לפטור את החייל/ת מהמשך שירות.

לא מדובר בבעיות ת”ש (תנאי שירות) רגילות כמו מצב כלכלי קשה, הורים גרושים, בן/ בת יחידה וכו’, אלא במצבים קיצוניים יחסית שבהם נוכחות הבן או הבת בבית קריטית לתפקודה התקין של המשפחה.

למשל, כאשר ההורים מתפרנסים מחקלאות ותלויים לצורך פרנסתם בעזרת הבן או הבת; כאשר לחייל/ת יש הורה או בן משפחה נכה או חולה במחלה קשה שזקוק לעזרתם בבית; כאשר איבדו בן משפחה קרוב, וכיו”ב. השחרור בנסיבות כאלה הוא חריג ונעשה לפנים משורת הדין.

 

שחרור מוקדם מהצבא

לסיום יש לציין, שחרור מוקדם מהצבא הוא תהליך קשה ומורכב בהרבה מאשר קבלת פטור מראש, לפני הגיוס.

לכן, אם עוד לפני הגיוס ידוע לכם על בעיות חמורות שעלולות למנוע מכם לשרת באופן תקין ולהשלים את השירות, כדאי לשקול השגת פטור מגיוס מלכתחילה ובכך לחסוך הרבה זמן ועוגמת נפש.

אך גם אם נאלצתם בכל זאת להתחיל בתהליך כשאתם כבר בעיצומו של השירות הסדיר, זכרו שהדבר בהחלט אפשרי ונעשה בהצלחה בעבר.

 

הסיכויים לקבלת פטור

ניתן להגדיל משמעותית את הסיכוי לקבלת פטור או לקיצור השירות ע”י קבלת ייעוץ מעורך דין צבאי, שמכיר את המערכת על בוריה וילווה אתכם בכל שלבי התהליך.

והכי חשוב – לא לומר נואש, ולא להישאר במקום שמסכן את בריאותכם הפיזית או הנפשית.

גם אם לא הצלחתם לפעול כנדרש מתוך המערכת הצבאית ובחרתם במוצא של עריקות, נפקדות או אי התייצבות לשירות – ניתן עדיין להוציא פטור חוקי ומסודר מהצבא, אבל על כך במאמר הבא.

אין בתוכן המצוי באתר, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו”ד ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר, כי כל פעולה שתעשה על פי המידע המצוי באתר הינה על אחריות הצופה בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הצופה לבין עורך דין אלון ארז, בין במישרין ובין בעיקיפין. 

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
כפתור: חזור למעלה