זמין 24 שעות ביממה

איך להתכונן נפשית לחקירה משפטית

תוכן העמוד:

השאר פרטים ואחזור בהקדם

אנשים רבים המוזמנים לתת עדות בבית המשפט חוששים מאוד מהמעמד, בייחוד מהחקירה הראשית והחקירה הנגדית הצפויה להם.

אין זה משנה האם זומנתם לעדות כעד מומחה, כעד ראייה או כבעל עניין במקרה, וגם אין זה משנה האם מדובר בעניין אזרחי או פלילי, לחקירה משפטית יש להגיע מוכנים.

אחת הסיבות המרכזיות לכך הינה, שעורכי הדין שחוקרים אתכם פועלים כל אחד מתוך האינטרס של הלקוח שאותו הם מייצגים ועל כן השאלות שישאלו, הסגנון בו ינקטו ואופי החקירה המשפטית כולה מטרתם היא לגרום לעד הנחקר לומר את הדברים שיסייעו להם וללקוח שלהם.

מכאן שלחקירה משפטית יש להגיע כאשר אתם בקיאים בנושא לגביו אתם אמורים להעיד, יודעים מה ברצונכם לומר, ושלמים עם הדברים.

איך להתכונן נפשית לחקירה משפטית

עצות מעשיות לקראת חקירה משפטית

כאמור לחקירה משפטית יש להגיע מוכנים. ככל שתהיו יותר בטוחים בידע שלכם לגבי נושא העדות כך תוכלו לענות בביטחון עצמי גדול יותר ויהיה קשה לעורך הדין שחוקר אתכם להוציא אתכם משלוותכם ולערער את בטחונכם.

על כן מומלץ לעבור על הדברים מספר פעמים. אם אתם מעידים כעד מומחה עליכם להכיר את המקרה ואת חוות הדעת שסיפקתם על כל פרטיהם.

אם אתם מעידים על אירועי עבר להם הייתם שותפים חשוב לחזור על הדברים, לנסח את השתלשלות האירועים, לקרוא מסמכים רלבנטיים (אם קיימים) ולהיות מעורים בכל הפרטים הקטנים של המקרה לגביו אתם מעידים.

בנוסף חשוב להכיר גם את הסביבה בה אתם עתידים להעיד, לימדו את שמות הצדדים, שמות עורכי הדין והשופטים, כך תדעו מי מדבר איתכם ומול מי אתם עומדים.

ניתן גם להגיע מספר ימים לפני מתן העדות לבית המשפט כדי לדעת מראש איך נראה אולם בית המשפט, היכן יושבים העדים וכיוצא בזה. כך כאשר תגיעו לחקירה המשפטית תהיו בסביבה מוכרת ובטוחה.

ביום החקירה המשפטית עצמה חשוב להגיע לבושים באופן הולם ונוח, לשמור על קור רוח, להיצמד לדברים אותם רציתם לומר ולא להיגרר להשערות, לאמירות כלליות ולנושאים שאינם קשורים לעדות.

התייעצות עם עורך דין לפני חקירה משפטית

במרבית המקרים כאשר אדם מוזמן לתת עדות בבית משפט הוא זומן על ידי אחד מהצדדים למשפט. במקרה כזה עורך הדין שהזמין את העד מכין אותו מראש לחקירה המשפטית.

ההכנה עם עורך הדין כוללת שאלות שהעד ישאל על ידי עורך הדין המזמין ושאלות שעורך של הצד השני צפוי לשאול בחקירה הנגדית. ככל שההכנה עם עורך הדין המזמין תהיה מעמיקה יותר כך נותן העדות יהיה בטוח ושלו יותר במהלך החקירה המשפטית.

במידה וזומנת לעדות ועורך הדין המזמין לא פנה אלייך לגבי הכנה לעדות, יש לדרוש זאת ממנו בכדי שתגיע לחקירה המשפטית ערוך ומוכן.

לעיתים מתעורר מצב שבו האינטרסים של נותן העדות שונים ומתנגשים עם האינטרסים של הצד המזמין.

במקרה מסוג זה מומלץ לנותן העדות לפנות לעורך דין שאינו מייצג את הצדדים במשפט כדי שיכין אותו לחקירה המשפטית תוך שמירה על האינטרסים האישיים שלו.

אין בתוכן המצוי באתר, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו”ד ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר, כי כל פעולה שתעשה על פי המידע המצוי באתר הינה על אחריות הצופה בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הצופה לבין עורך דין אלון ארז, בין במישרין ובין בעיקיפין. 

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
אולמרט בעליון

בתחילת השבוע החליט נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, כי מורשעי “פרשת הולילנד” ובהם ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט, לא יתחילו את ריצוי

קרא עוד »
אי הרשעה פלילית

הכלל המשפטי באופן כללי וכברירת מחדל, מרגע שהוכחה אשמתו של אדם, הרי שהדרך לציין את הפסול שבמעשה הפלילי, היא על דרך הרשעה פלילית. זאת, על

קרא עוד »
כפתור: חזור למעלה