זמין 24 שעות ביממה

הזכויות והחובות במפגש מול שוטר

תוכן העמוד:

השאר פרטים ואחזור בהקדם

במהלך החיים הרגיל, מזדמן לחלק מאיתנו, להיתקל בכוחות המשטרה. מקרה נפוץ אחד הוא כאשר שוטר תנועה מבקש מנהג לעצור בצד הדרך כי הוא סבור שהוא ביצע עבירת תנועה.

מקרה נפוץ אחר הוא, כאשר מזמינים משטרה על מנת לטפל במפגעי דרך או רעש. עם זאת, ייתכנו מקרים מתרחשים מפגשים בין אזרח לשוטר בהם השוטר סבור שהאזרח קשור לביצוע עבירה או היה עד לביצוע עבירה.

מפגשים עם שוטרים עלולים להיות מלחיצים גם כאשר האדם חף מפשע לחלוטין, זאת מעצם המפגש עם אדם בעל סמכויות וכוח שהוא יכול להפעיל כלפינו.

חשוב לזכור שכל מפגש מול שוטר אמור להתנהל על פי הוראות החוק אשר מטילות חובות מסוימות על השוטרים ומעניקות זכויות מסוימות לאזרחים.

חובת הזדהות

כאשר שוטר פונה לאזרח ומבקש להפעיל כלפיו סמכויות המוקנות לו בחוק (עיכוב, חיפוש, מעצר וכיוצא בזאת) עליו להיות לבוש במדי משטרה ולהיות מזוהה כשוטר.

כאשר פונה אליכם שוטר הלבוש במדים זכותכם לבקש לראות את תעודת השוטר שלו ואסור לשוטר לסרב. כמו כן זכותכם לרשום את פרטי השוטר שפנה אליכם.

במידה ופונה אליכם שוטר הלבוש בבגדים אזרחיים או במדים ללא תג שם, אתם זכאים לכך שמעבר להצגת תעודת השוטר הוא יזדהה בפניכם בשמו המלא וכי אינו מתחזה לאדם אחר.

הזכויות והחובות במפגש מול שוטר

סמכות עיכוב מה מותר ומה אסור לשוטר לעשות

לא בכל מקרה ששוטר פונה אל אזרח יש בסמכותו לעכב את האזרח. בכדי להפעיל את סמכות העיכוב השוטר צריך להיות בעל יסוד סביר לחשוד כי נעברה עבירה או עומדת להיעבר עבירה על ידי אותו אדם (עבירה יכולה גם להיות עבירת תנועה). בנוסף הוא יכול לעכב אדם היכול למסור מידע לגבי עבירה שנעברה (עד).

כאשר שוטר מעכב אזרח הוא יכול לעשות זאת לאחת המטרות הבאות: בירור זהות וכתובת, חקירה במקום, ביצוע חיפוש על פי חוק באדם ובכליו (כולל רכב) ומסירת מסמכים שונים (כמו צו מאסר).

כאשר שוטר מעכב אזרח, מעבר לחובתו להזדהות הוא חייב להודיע על כך שהוא מעכב אותו ולהבהיר את סיבת העיכוב.

רק במידה ולא ניתן לזהות במקום את האזרח המעוכב או שלא ניתן לחקור אותו השוטר רשאי לדרוש מהמעוכב להגיע עמו לתחנת המשטרה.

כאשר שוטר מעכב אזרח אסור לו לעכב אותו לפרק זמן העולה על שלוש שעות. כדי לעכב אזרח למעלה משלוש שעות יש צורך באישור של קצין משטרה שיינתן רק בנסיבות מיוחדות.

התייעצות עם עורך דין

במידה ובמהלך מפגש עם שוטר חשת כי השוטר לא מילא את כל חובותיו ולא נשמרו כל זכויותייך מומלץ לפנות לעורך דין אלון ארז, המתמחה בדין הפלילי, לייעוץ וייצוג משפטי.

כאמור, כאשר שוטר פועל ללא הקפדה על חובותיו וזכויותייך הוא בעצם פועל בניגוד לחוק וניתן יהיה לתקוף משפטית את הפעולות שביצע כלפייך – לדוגמא לבטל דוח שניתן מבלי שהשוטר הזדהה או לפסול ראייה שנתגלתה בעיכוב שבוצע שלא על פי הכללים.

במקרים מסוימים אפשר לתבוע את השוטר והמשטרה בבקשת פיצויים על נזקים שונים שנגרמו לך כתוצאה מכך.

למידע נוסף וייעוץ משפטי צרו קשר 24/7

אין בתוכן המצוי באתר, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו”ד ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר, כי כל פעולה שתעשה על פי המידע המצוי באתר הינה על אחריות הצופה בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הצופה לבין עורך דין אלון ארז, בין במישרין ובין בעיקיפין. 

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
אולמרט בעליון

בתחילת השבוע החליט נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, כי מורשעי “פרשת הולילנד” ובהם ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט, לא יתחילו את ריצוי

קרא עוד »
אי הרשעה פלילית

הכלל המשפטי באופן כללי וכברירת מחדל, מרגע שהוכחה אשמתו של אדם, הרי שהדרך לציין את הפסול שבמעשה הפלילי, היא על דרך הרשעה פלילית. זאת, על

קרא עוד »
כפתור: חזור למעלה