קבלת דבר במרמה

עורך דין פלילי אלון ארז
עורך דין פלילי אלון ארז
עו"ד פלילי אלון ארז

בתחום המשפט הפלילי ישנם מספר סוגים של עבירות הונאה – עבירות שמטרת המבצע אותן לפגוע באדם, בדרך כלל על מנת לקחת ממנו שלא כדין רכוש או שירותים. עבירת הונאה נפוצה למדי היא העבירה המכונה הפרת אמונים או בלשון החוק “קבלת דבר במרמה.” מהי עבירה זו? מה היא כוללת? מה העונש עליה? על כך ועוד בשורות הבאות.

הגדרת העבירה הפרת אמונים וקבלת דבר במרמה

הסעיף בחוק המתייחס לעבירה זו הוא סעיף 415 בחוק העונשין. סעיף 414 הוא זה שמגדיר את היסודות לעבירה כיוון שהוא מגדיר את המרכיבים שלה:

דבר

בהמשך לחוק ובהתאם לפרשנות המשפטית הקיימת, דבר הוא כמובן רכוש מכל סוג שהוא אבל גם דברים שאינם חומריים: טובות הנאה, יתרון כלשהו וכל דבר שגורם להנאה. לכן, כפי שניתן לראות בפסיקות שונות, הגדרת העבירה מקיפה וכוללת בתוכה דברים שאולי אינם ברורים ממבט ראשון, כפי שנראה בהמשך.

חשוב לציין שגם אם לקיחת הדבר לא גרמה נזק ממשי לאדם שממנו הוא נלקח אין זה משנה: העבירה מבוססת על כך שהמבצע אותה נהנה ממה שהוא לקח ולא על כך שנגרם נזק לאדם אחר.

מרמה

אדם יואשם ברמאות אם טען טענה כלשהי שהוא ידע או חשב או האמין שהיא איננה אמת ומטרת הטענה הייתה להשיג דבר מאדם אחר. יתר על כן, אדם יכול להיות מואשם במרמה גם אם נמנע מלגלות את כל האמת שהייתה ידועה לו על מנת להשיג דבר מאדם אחר.

העבירה יכולה להתקיים אם כן גם במקרה שהאדם לא רימה באופן אקטיבי – טען טענה שקרית – אלא גם במקרה של הימנעות מפעולה – כאשר האדם לא סיפק את כל המידע שהיה ברשותו ומתוך כך גרם לאדם אחר לבצע פעולה כנגד רצונו ומתוך פגיעה בחופש הפעולה שלו.

על מנת שתתקיים העבירה, חייב להיות קשר סיבתי בין המרמה לבין קבלת הדבר: מעשה המרמה הוא זה שגרם לקבלת הדבר. כמו בעבירות פליליות אחרות, חייב גם כאן להתקיים היסוד הנפשי: מבצע העבירה חייב להיות מודע לכך שהוא מרמה ולתוצאות של מעשה הרמאות שלו. מעשה הרמאות חייב להיעשות במטרה להוצאת דבר מהאדם האחר ומתוך הבנה שהרמאות אכן מובילה לכך.

העונש על קבלת דבר במרמה

החוק מבדיל בין שתי דרגות של העבירה: עבירה “רגילה” שעונשה עד שלוש שנות מאסר ועבירה בנסיבות מחמירות שעונשה עד חמש שנות מאסר.

מהן נסיבות מחמירות? ניתן לתת מספר דוגמאות:

  • העבירה בוצעה בו זמנית יחד עם עבירה אחרת: זיוף, הפרת אמונים וכן הלאה
  • העבירה בוצעה על ידי אדם שניצל את מעמדו כלפי אדם אחר: למשל עורך דין או רואה חשבון שמרמה לקוח שלו
  • היקף העבירה: אם המרמה הייתה כלפי הרבה אנשים ולא רק אדם אחד, אם הנזק היה גדול במיוחד – בכסף או בטובת הנאה
  • שיטתיות ותכנון: עבירה שבוצעה במשך זמן ארוך ושכללה תכנון מפורט או שיטה מתוחכמת במיוחד

מלבד עונשי מאסר בהתאם לחומרת העבירה, לנסיבות המקרה ולשיקול דעתו של בית המשפט (ולידע והיכולת המקצועית של עורך הדין שמייצג את הנאשם), בתי משפט אף פוסקים בדרך כלל קנסות על מי שהורשע בביצוע העבירה.

קבלת דבר במרמה

קבלת דבר באמצעות התחזות

בחוק העונשין קיימת עבירת התחזות

אדם שמתחזה לאדם אחר על מנת לבצע הונאה. כאשר אדם איננו מתחזה לאדם אחר אלא מייחס לעצמו תכונות או אפיונים שהינם שקריים זו איננה התחזות אלא מעשה הנופל בגדר של קבלת דבר במרמה, הפרת אמונים. מקרה שכזה התפרסם בשנת 2013 כאשר נגד תושב הצפון הוגש כתב אישום פלילי על קבלת דבר במרמה לאחר שהתחזה לטייס על מנת לפתות נשים.

עם התפשטות השימוש ברשתות חברתיות בפרט ובאינטרנט בכלל, עבירה זו הופכת לשכיחה יותר. חשוב לדעת שניתן להסתבך עם החוק בעקבות שימוש לרעה ברשתות חברתיות במקרה של טענות שקריות שבזכותן אדם מקבל טובת הנאה מינית בפרט או טובות הנאה אחרות בכלל.

לבן, שחור ואפור: הגבול הלא ברור

הפרת אמונים וקבלת דבר במרמה היא עבירה שיכולה להוביל לעונשים לא קלים. ישנם כמובן מקרים ברורים אבל ישנם גם הרבה מקרים שנמצאים בתחום האפור והלא ברור של החוק. הגבול בין מרמה ובין האדרה עצמית או של מוצר כלשהו איננו תמיד ברור לחלוטין.

לעיתים מה שנראה בעיני אדם אחד כאסטרטגיית מכירות אגרסיבית אבל לגיטימית יראה בעיני אדם אחר כמעשה מרמה. אדם שמוכר מכונית ומציג אותה כיד שנייה למרות שהיא יד רביעית או מציג את עצמו כמוכר פרטי למרות שהוא סוחר מכוניות; האם הוא מבצע עבירה של קבלת דבר במרמה?

מקרים אלה ואחרים מחייבים התייעצות עם עורך דין פלילי המתמחה בתחום הפרת אמונים על מנת לדעת האם הפעולה נופלת בצד הטוב של החוק או שהיא כבר מהווה עבירה.

עוד על הנושא תוכלו ללמוד מראיון עם עורך דין אלון ארז בנושא.

עומדים מפני תביעה? חושדים שנפלת קורבן להתחזות, הפרת אמונים או קבלת דבר במרמה? פנו עוד היום. עו”ד פלילי אלון ארז זמין 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע

שתפו בקליק
Picture of עורך דין אלון ארז
עורך דין אלון ארז

בוגר תואר ראשון ושני במשפטים מטעם הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב . מאז שנת 2009, עו”ד ארז חבר בלשכת עורכי הדין של מדינת ישראל ובנוסף מחזיק באישור מטעם בית המשפט העליון לשמש כסנגור צבאי.

את ניסיונו העשיר והידע המשפטי הרחב רכש עורך דין ארז במסגרת ייצוגם המוצלח של מאות לקוחות מרוצים בבתי המשפט השונים.

להמשך קריאה
אולמרט בעליון

בתחילת השבוע החליט נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, כי מורשעי “פרשת הולילנד” ובהם ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט, לא יתחילו את ריצוי

קרא עוד »
הפקעת עבודות שירות

חוק העונשין שונה לאחרונה במידה משמעותית ובמסגרתו מוענקת סמכות לנציב שירות בתי הסוהר או לקצין שהוסמך על ידו לשם כך, להפסיק עבודות שירות לאדם אשר

קרא עוד »