עבירות נשק

עורך דין פלילי אלון ארז
עורך דין פלילי אלון ארז
עו"ד פלילי אלון ארז

כלל המדינות המודרניות מגבילות את רשימת האנשים שרשאים לרכוש, לשאת ולמכור נשק בשטחן מתוך תפיסה של הכלים הללו ככלים מסוכנים, שיכולים שיהיו משומשים לרעה בידיים הלא נכונות, ועלולים לגרום לפגיעה בנפש, עבירות אלימות או פגיעות רציניות אם יהיו זמינים ונגישים לכל אזרח על כן, במאמר זה תמצאו פירוט על עבירות נשק והעונשים הצפויים למי שעובר עליהם.

מדיניות אחזקת והשימוש בנשק משתנה ממדינה למדינה, כאשר מדינות מסוימות (כגון ארצות הברית) מתירות כמעט לכל אזרח לשאת ולהשתמש בנשק להגנה עצמית / לשימוש אישי שאינו אלים, ומדינות אחרות (כגון מדינת ישראל) מגבילות את השימוש בו אך ורק למקרים ייחודיים, ומאפשרות לאזרחים לשאת נשק רק אם יש ברשותם רישיון להחזיקו, שניתן למעטים תחת תנאים מגבילים ומחמירים.

אי עמידה בהגבלות שהוצבו על ידי המדינה מהווה עבירה פלילית, שהעונשים עליהן גבוהים ומשמעותיים.

 

מהו נשק לפי הגדרת החוק?

חוק העונשין מגדיר את המונח “נשק” ככל חפץ העומד באחת משלושת ההגדרות הבאות:

  1. כלי שסוגל לירות כדור, קלע, פגז, פצצה או כיוצא באלה, שבכוחם להמית אדם, וכולל חלק, אבזר ותחמושת של כלי כזה
  2. כלי שסוגל לפלוט חומר הנועד להזיק לאדם, לרבות חלק, אבזר ותחמושת לכלי כאמור ולרבות מכל המכיל או שסוגל להכיל חומר כאמור ולמעט מכל גז מדמיע כהגדרתו בחוק כלי היריה, תש”ט-1949
  3. תחמושת, פצצה, רימון או כל חפץ נפיץ אחר שבכוחם להמית אדם או להזיק לו, לרבות חלק של אחד מאלה

הגדרות אלו תקפות לנשקים תקינים ונשקים תקולים כאחד, ויכולות להתרחב ולכלול בתוכן בנוסף לשלושת הקטגוריות הללו כל חפץ שהוגדר כנשק על ידי קצין משטרה בדרגת מפקח ומעלה, אלא אם הוכח אחרת.

 

עבירות נשק: מהן העבירות הקיימות בחוק?

חוק העונשין כולל בתוכו מספר עבירות נשק, העוסקות בהחזקה, רכישה, נשיאה, מכירה וייצור/יבוא של נשקים ללא רישיון:

 

רכישה / החזקת נשק

רכישה או החזקה של נשק בלא רשות על פי דין היא עבירה הנושאת עמה עונש של עד שבע שנות מאסר. אם ה”נשק” אינו נשק שלם, אלא חלק מנשק, אביזר לנשק או תחמושת, העונש הוא עד שלוש שנות מאסר.

בהגדרה זו המושג “החזקה” אינו מתייחס בהכרח להחזקה פיזית של הנשק, אלא להחזקה משפטית (קונסטרוקטיבית), שמתייחסת למי שיש לו שליטה על דבר המצוי בידו, בידו של אחר או במקום כלשהו, וכוללת בתוכה גם את מי שאינו מחזיק פיזית בנשק, אך מסוגל “לקבוע” את גורלו הפיזי, ולהחליט מה ייעשה איתו והיכן הוא יוחזק – לקריאה נוספת בעניין זה קיראו את פס”ד הוכשטט.

נשק שנמצא בהחזקתם של חבורת אנשים נחשב כמוחזק על ידי כולם ועל ידי כל אחד בנפרד. מי שקנה נשק ועדיין לא קיבל אותו לידיו נחשב גם הוא כ”רוכש” לצורך עבירה זו.

 

הובלה או נשיאת נשק

הובלה או נשיאה של נשק ללא רשות על פי דין היא עבירה הנושאת עימה עונש משמעותי יותר – עד עשר שנות מאסר.

חומרה יתרה זו נובעת בין השאר בשל התפיסה לפיה אדם הנושא איתו נשק מהווה סכנה יותר משמעותית מאדם שקנה את הנשק ולא לקח אותו עמו. גם כאן, אם מדובר בחלק מנשק, בתחמושת או באביזר – העונש נמוך יותר, עד שלוש שנות מאסר.

ברמת העיקרון, עבירות אלו תקפות על מי שאין לו רישיון, אך לא תקפות על מי שרישיונו פג כי הוא לא שילם את האגרה לחידושו, וכן גם לא על מי שלא חידשו לו את הרישיון למרות שלא הייתה מניעה לעשות כך (לפי חוק כלי הירי והתקנות שקיימות על פיו).

מי שנושא נשק מוגדר כמי שמחזיק נשק על גופו או בהישג ידו, באופן שנועד לאפשר בו שימוש מידי. מי שמוביל נשק אינו נושא אותו לצורך שימוש, אלא מעביר אותו כמיטלטלין.

 

ייצור, יבוא, יצוא וסחר בנשק

מי שמייצר, מייבא, מייצא, סוחר או עושה כל עסקה אחרת שיש בה מסירה של נשק ללא רישיון עובר עבירה לפי החוק שעונשה עד חמש עשרה שנות מאסר. עבירה זו מתקיימת גם אם לא ניתנה שום תמורה עבור המסירה, ויכולה להיות תקפה על כל מי שנתן נשק לאחר.

יצור בקטגוריה זו אינו מוגבל למי שמייצר את החלקים, וכולל בתוכו גם את מי שמרכיב רכב מחלקים שיוצרו על ידי אחר.

 

מכירה או מסירה של נשק למי שאינו רשאי להחזיקו

מי שרשאי על פי דין למכור או למסור נשק, ומוסר אותו למי שאינו רשאי על פי דין להחזיקו עובר עבירה שהוענש עלייה הוא מאסר של עד חמש עשרה שנה.

מי שעשה פעולה זאת ברשלנות (כי חשב שהאדם אליו מסר או מכר את הנשק היה בעל רשות להחזיקו) עובר גם הוא עבירה, חמורה פחות, שהעונש עלייה הוא עד שלוש שנות מאסר.

חובת ההוכחה שכלל העבירות נעשו ברישיון (ולכן אינן מהוות עבירות) נופלת על מי שהואשם בעבירה וטוען שהנשיאה / רכישה / מכירה וכדומה נעשתה ברישיון.

מי שנמצא נשק במקום אשר בבעלותו יראה במחזיק הנשק אלא אם הוכח אחרת.

כפי שראיתם במאמר זה, עבירות נשק הן עבירות חמורות, שהעונש עליהם יכול להיות ממושך וארוך ולשנות לרעה את חייו של האדם המואשם בהם.

בשל כך, ובשל העובדה שטווח הענישה שניתן לקבל על עבירה זו הוא רחב ביותר ותלוי בנסיבות המקרה, אנו ממליצים לכם להצטייד בייעוץ משפטי עוד לפני הגשת כתב האישום כנגדכם, ולהתייעץ עם העו”ד שלכם על כל החלטה שאתם מקבלים בכל שלב בדרך אל בית המשפט, ובמהלך המשפט עצמו.

בנוסף לכך, אנו מזמינים אותכם לפנות אלינו אם יש לכם שאלות, ולקבל מאיתנו שירות מקצועי, יעיל ואמין, הכולל בתוכו ליווי צמוד ומקיף של עו”ד המומחה בתחום.

שתפו בקליק
Picture of עורך דין אלון ארז
עורך דין אלון ארז

בוגר תואר ראשון ושני במשפטים מטעם הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב . מאז שנת 2009, עו”ד ארז חבר בלשכת עורכי הדין של מדינת ישראל ובנוסף מחזיק באישור מטעם בית המשפט העליון לשמש כסנגור צבאי.

את ניסיונו העשיר והידע המשפטי הרחב רכש עורך דין ארז במסגרת ייצוגם המוצלח של מאות לקוחות מרוצים בבתי המשפט השונים.

להמשך קריאה
אולמרט בעליון

בתחילת השבוע החליט נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, כי מורשעי “פרשת הולילנד” ובהם ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט, לא יתחילו את ריצוי

קרא עוד »
הפקעת עבודות שירות

חוק העונשין שונה לאחרונה במידה משמעותית ובמסגרתו מוענקת סמכות לנציב שירות בתי הסוהר או לקצין שהוסמך על ידו לשם כך, להפסיק עבודות שירות לאדם אשר

קרא עוד »