עבירות שוד

עורך דין פלילי אלון ארז
עורך דין פלילי אלון ארז
עו"ד פלילי אלון ארז

במדינת ישראל, כמו ברוב מדינות העולם, קיים הבדל בחוק בין גניבה לבין עבירה חמורה עוד יותר – עבירות שוד. בשורות הבאות נבחן כמה מההיבטים המשפטיים העיקריים של עבירת השוד.

מגניבה לשוד ומשוד לשוד מזוין: שאלות ותשובות על עבירות שוד

מה ההבדל בין גניבה לשוד?

כאשר אדם לוקח ללא רשות מאדם אחר משהו ששייך לאותו אדם, הרי שהוא גנב. אבל אם הוא גם משתמש באלימות – או מאיים להשתמש באלימות – הרי שהוא שודד. החוק מחמיר עם השודד יותר מאשר עם הגנב; הגנב מסתכן בשלוש שנות מאסר ואילו השודד עשוי לקבל 14 שנות מאסר, או אפילו עשרים במקרה של שוד מזוין.

עבירות שוד וגניבה

מה זה שוד מזוין?

בחוק העונשין של מדינת ישראל, בחלק העוסק בעבירות רכוש בכלל ובעבירות שוד בפרט, קיימת הבחנה בין עבירת שוד “רגילה” ובין עבירת שוד בנסיבות מחמירות – הידועה גם כשוד מזוין. שוד יוגדר כשוד בנסיבות מחמירות – או שוד מזוין – כאשר:

שימוש בנשק

במהלך השוד נעשה שימוש בנשק מכל סוג שהוא – כל דבר שיכול לסכן או לפגוע באדם. לא מדובר רק באקדח אלא גם בסכין, אולר, אבן, כיסא או מיכל גז מדמיע. אדם יכול להיות מואשם בשוד מזוין גם אם הנשק לא היה אצלו אלא היה אצל אדם אחר שהשתתף עמו בשוד.

שוד מרובה משתתפים

בשוד השתתפו כמה אנשים ביחד.

אלימות במהלך השוד

במהלך השוד נפגע אדם מכל אלימות שהיא.

העונש

העונש על שוד מזוין יכול להגיע עד 20 שנים.

האם זה משנה אם האלימות לא התרחשה בשעת הגניבה עצמה?

החוק מדבר על אלימות שהתרחשה במהלך הגניבה או בסמוך לה – יש קשר נסיבתי בין הגניבה ובין האלימות. כדי להבין זאת, ניקח דוגמה: אדם שרוצה להיכנס אל ביתו של אדם אחר, תוקף אותו באלימות עד שהוא מצליח להיכנס אל ביתו. משנכנס אל ביתו של המותקף הוא גונב מכל הבא ליד. האם זהו שוד מזוין? הרי לכאורה האלימות התרחשה במנותק ממעשה הגניבה עצמו.

התשובה היא שהחוק קובע שגם אם האלימות התרחשה בנפרד ממעשה הגניבה, אבל היא קשורה אליו באופן נסיבתי ברור, עדיין מדובר בשוד בנסיבות מחמירות – האלימות התרחשה בסמוך לגניבה עצמה.

ואם האלימות התרחשה אחרי הגניבה?

האלימות יכולה להתרחש גם אחרי הגניבה ובכל זאת להפוך אותה לעבירה של שוד. לדוגמה: אדם התפרץ לחנות כדי לגנוב ממנה. בדרכו החוצה עם השלל, אדם אחר הבחין בו והגנב משתמש באלימות כדי שהוא לא יספר למישהו. במקרה כזה ייתכן והוא יואשם בשוד ולא בגניבה כיוון שהאלימות התרחשה בסמוך לגניבה והיה קשר נסיבתי בין שני האירועים.

חשוב לזכור שהחוק איננו קובע במדויק כמה זמן צריך לעבור בין מעשה האלימות לבין מעשה הגניבה כדי שהם יחשבו כלא קשורים והיה זה בית המשפט שיכריע בעניין. זוהי עוד נקודה שבה חשיבותו של עורך הדין הפלילי היא גדולה.

האם אלימות מילולית יכולה להיחשב כאלימות לעניין שוד?

בעוד קללות וניבולי פה אולי לא יחשבו כאלימות, איום באלימות בוודאי יכול להיחשב ככזה. גם מי שרק איים להשתמש באלימות במהלך גניבה – ואפילו אם הוא לא השתמש באלימות פיזית כלשהי – יכול להיות מואשם בעבירה של שוד. יתר על כן, אפילו פתק שבו נרשם “זה שוד” עשוי להיחשב כאיום באלימות כפי שפסק בעבר בית המשפט המחוזי בתל אביב.

אם השוד נכשל, זה משנה?

כן. במקרה שכזה מדובר בניסיון לשוד בלבד – עבירה שהעונש הקבוע לה בחוק הוא 7 שנות מאסר. עם זאת, אם הניסיון נעשה בנסיבות מחמירות, בית המשפט יכול לפסוק גם 20 שנות מאסר, כמו בכל שוד בנסיבות מחמירות.

האם ישנן נסיבות מקלות לנסיבות המחמירות?

במובן מסוים, כן. במילים אחרות, היחס שייתן בית המשפט לעבירה והעונש שהוא יפסוק יכולים להיות תלויים במספר גורמים:

  • רמת האלימות שהופעלה
  • רמת הפגיעות שנגרמה לקורבן/ות השוד
  • השלל של השודדים (במקרה שנגנב סכום קטן ייתכן ובית המשפט יהיה רחום יותר)
  • הערך הרגשי של החפץ שנגנב לבעליו
  • עבר פלילי ונסיבות אישיות של הנאשם.

עורך דין פלילי אלון ארז, הבקיא בחוק ובפסיקה הנוגעים לעבירות שוד, מייצג במקצועיות מלאה ובמסירות רבה לקוחות החשודים או נאשמים בעבירות שוד. אם גם אתה ניצב בפני האשמה בעבירת שוד, ייתכן ונוכל לעזור לך.

שתפו בקליק
Picture of עורך דין אלון ארז
עורך דין אלון ארז

בוגר תואר ראשון ושני במשפטים מטעם הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב . מאז שנת 2009, עו”ד ארז חבר בלשכת עורכי הדין של מדינת ישראל ובנוסף מחזיק באישור מטעם בית המשפט העליון לשמש כסנגור צבאי.

את ניסיונו העשיר והידע המשפטי הרחב רכש עורך דין ארז במסגרת ייצוגם המוצלח של מאות לקוחות מרוצים בבתי המשפט השונים.

להמשך קריאה
אולמרט בעליון

בתחילת השבוע החליט נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, כי מורשעי “פרשת הולילנד” ובהם ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט, לא יתחילו את ריצוי

קרא עוד »
הפקעת עבודות שירות

חוק העונשין שונה לאחרונה במידה משמעותית ובמסגרתו מוענקת סמכות לנציב שירות בתי הסוהר או לקצין שהוסמך על ידו לשם כך, להפסיק עבודות שירות לאדם אשר

קרא עוד »