זמין 24 שעות ביממה
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

חיפוש…

עבירת סחר בסמים

על פי פקודת הסמים המסוכנים במדינת ישראל, עבירת סחר בסמים היא עבירה קשה וחמורה אשר מהווה סכנה ממשית לחברה. עונשי המאסר לנאשמים בעבירות סחר יכולים להגיע לעד 20 שנים מאחורי סורג ובריח.

לכן, אם נקלעתם לסיטואציה בה אתם חשודים או מואשמים בעבירות סחר בסמים, החזקת סם שלא לשימוש עצמי וכיוצא בזאת, חשוב בשלב הראשון להבין את החוק ולאתר עורך דין פלילי מומחה בתחומו, אשר יסייע לכם לצאת מהתסבוכת.

כדי שתכירו את תחום עבירות הסמים לרבות העונשים הצפויים על פי חוק, ריכזנו עבורכם את המידע החשוב ביותר.

סחר בסמים

הפרוש הנקי של סחר הוא “עסקת חליפין בין שני גורמים או יותר” דהיינו ביצוע עסקאות סחר חליפין בהם מבצעים קניה ומכירה.

כדי להיות סוחר, לא חייבים להיות קשורים בקשר ישיר או עקיף לכנופיית פשע ולעיתים סוחרים הם סה”כ בני טובים אשר ביקשו להעביר סופשבוע רגוע עם ג’וינט אחד או שניים ולמה הכוונה? אדם אשר אסף סכום כסף משלושה או ארבע חברים וניגש לרכוש עבור כולם את הסם, העביר כסף לדילר (מוכר הסם) ובתמורה קיבל לידיו את הסם שיחולק לכל החברים, יחשב על פי חוק לסוחר סמים – אותו בן טובים עונה על כל סעיפי סוחר הסמים: מסר כסף קיבל תמורה סם אותו הוא מחלק.

יצוא, יבוא והספקה

העונש עבור הספקת סם אינו שונה מהעונש אותו יקבל אדם עבור סחר בסמים – גם הספקה וגם סחר עתידים לגרום לנאשם לקבל עונש מאסר של עד 20 שנים.

החוק היבש קובע כי אין זה משנה אם אדם נתפס במהלך ייצוא סם, ייבוא סם, העברת סם ללא מטרות רווח, או סחר בסם למטרות רווח, הדין יהיה אותו הדין, אך במציאות ובזמן אמת, מתבצעת ההבחנה בין מי שבחר להגיש לחבריו סמים ובין מי שבוחר להעביר את הסם לשם פרנסה.

כדי להגיע אל בית המשפט ולאפשר לשופטת להבחין ולהבין כי אתם לא מוגדרים כסוחרים וכדי שלא ישפטו אתכם בחומרת הדין, יש להסתייע בשרותיו של עורך דין עבירות סמים שידע להסביר בבית המשפט, כי על אף החוק היבש (שלא מבחין בין יבוא יצוא וסחר), ישנן נסיבות מקלות בגינן הדין עתיד להיגזר בהתאם.

מה הם הכמויות לשימוש עצמי/סחר

כנזכר לעיל, פקודת הסמים אינה מבדילה בין סמים קשים לסמים מסוכנים כך שחומרת הדין זהה למריחואנה, קוקאין והרואין – ההבדל היחידי הוא באשר לכמות אותה תפסו אצל החשוד.

הכמות היא שתכריע ותקבע את ההבדל שבין החזקת סם לצריכה עצמית אזי העונש הוא עד 3 שנים, לבין עבירת יבוא, הפצה וסחר בסמים בגינה העונש המרבי הוא עד 20 שנים.

שימוש עצמי מתייחס לכמויות ובין היתר עד 15 גרם מריחואנה יוגדר שימוש עצמי ואילו כל כמות מעל 15 גרם תחשב סחר, 2 גר’ אופיום, 3 יחידות של LSD , 0.3 גרם קוקאין ו/או הרואין. לעיתים ייתפס אדם עם כמות גדולה מזו הנחשבת לשימוש עצמי, אך עורך דין ומומחה בתחום סחר בסמים, עתיד לשכנע את בית המשפט כי הכמות כולה נועדה לשימוש עצמי וזאת למרות שהיא מעל “המותר” בחוק.

סחר בסמים

הפער בין עבר נקי ל”מלוכלך”

שימו לב כי למספר הפעמים בהם סחרתם בסמים ונתפסתם יש משקל בקביעת העונש אותו תקבלו, כך שאם נתפסתם בפעם הראשונה המערכת תגלה הבנה והעונש יהיה בהתאם ומאידך אם עברכם “מלוכלך” בעבירות קודמות או גרוע מזה, אתם מתפרנסים מסחר בסמים, העונש יהיה חמור ומותאם לעברכם.

המשרד לביטחון פנים נוטה לאמץ מדיניות חדשה בכל הנוגע לשימוש בסמים בצבא, כך שאכיפה נגד משתמש בקנאביס תשויך למתן קנסות ואילו מעבר להפללה ומתן דין פלילי יבוצע רק במידה ואין מוצא, דהיינו אדם שיתגלה כי הוא מחזיק בסם הקנאביס מתחת ועד למשקל של 15 גר’, לא יועבר לטיפול בפן הפלילי, אלא יקבל קנסות ו/או הטיפול יתבצע בהתאם לסגירת תיק בהסדר מותנה.

היה ונתפס אדם בפעם רביעית, סביר שיפתח נגדו תיק פלילי, אך גם במקרה זה טיפול של עו”ד יכול למנוע את הדין הפלילי.

מה אומר אם יש לסוחר עבר פלילי/נקי

אחת הסוגיות המורכבות יותר בכל הקשור לדין פלילי (באשר לשימוש בסמים), הוא הרישום של הנאשם. אין ספק כי כל עוד גיליון ההרשאות של האדם “מוכתם”, חייו יהיו קשים יותר, בין אם מדובר בעבודות שישללו ממנו בעתיד ובין אם מדובר ביחסים הבינאישיים אותם ירצה לרקום הנאשם בעתיד כיוצא בזאת.

היה ונתפסתם עם כמות סם המוגדרת מעל המותר לשימוש עצמי בחוק, חשוב עד מאוד לאפשר לעו”ד מוביל בתחומו לשכנע את כבוד בית המשפט כי השימוש הוא לשימושכם הפרטי בלבד ולמנוע מצבים בהם תענשו על סחר בסמים.

פעמים רבות ובתנאי שעברכם נקי מאישום ורישומים פליליים, יטה בית המשפט להתחשב בכם ויאפשר שפיטה “קלה” יותר. כאמור, ההבדל בין שפיטה של סחר בסמים לבין שפיטה לשימוש עצמי הוא מהותי וחורץ גורלות.

היה ועברכם נקי, אל תחששו לציין זאת גם בפני עורך הדין וגם בפני בית המשפט הנכבד.

כיצד צריך להתנהג נאשם במידה וזומן לחקירה בחשד לסחר בסמים

אין ספק כי חקירת משטרה היא מעמד לא נעים ואין זה משנה במה אתם חשודים, אך אם נלקחתם או זומנתם לחקירה בגין עבירות סמים, אל לכם לפסוח על זכויותיכם. הדבר החשוב שאתם חייבים לזכור היא כי מוענקת לכם האפשרות והזכות הבסיסית לקבל ייעוץ ועורך דין פלילי ועל כן עד שלא תדברו עם עורך הדין שלכם, מוענקת לכם הזכות לשמור על שתיקה.

לעולם אבל לעולם אל תדברו לפני שתקבלו הנחייה מעורך דין מומחה בתחומו. לעיתים שיח עם החוקרים עתיד להוביל שלא במכוון להפללה עצמית.

כך או אחרת אל לכם לשקר לחוקרים, אך יש לומר להם את הדברים באופן נכון בהתאם להנחיית עורך הדין שבשרותיו בחרתם להיעזר.

היה ושיקרתם ונתפסתם, שקר זה עתיד להיות ראיה מפלילה כנגדכם ועל כן עדיף לא למר דבר מאשר לשקר.

היה ומדובר בחקירה אותה מבצעים כנגד בני נוער, החוק מחייב את המשטרה להודיע לקטין על זכויותיו ואחד מהוריו או בן משפחה יהיה נוכח בזמן הקראת הזכויות.

המשטרה חייבת להעניק לקטין ולבני המשפחה שלו את האפשרות להתייעץ עם עו”ד פלילי בכל אחד משלבי החקירה גם אם זה אומר שצריך להפסיק אותה באמצע.

לסיכום 

עבירות סמים הן עבירות חמורות כנגדם יקבע עונש חמור לא פחות. היה ואתם חשודים בסחר או שימוש עצמי בסמים, זה הזמן להגיע להתייעצות עם עורך דין מומחה בתחומו ולקבוע את עתידכם, ביחס לאישום המופיעים כנגדכם.

עורך דין מוביל בתחום העבירות הקשורות לסמים, יכול במקרים מסוימים להפוך את הקערה על פיה ובמקרים אחרים להקל משמעותית בעונש אותו תקבלו.

כדי למצוא את עורך הדין, שייצג אתכם במהלך החקירה ולאחריה (בין כותלי בית המשפט), חשוב לעשות עבודת מחקר מקיפה ולמצוא את האחד הטוב ביותר מסך עורכי הדין המציעים את השרות הנ”ל, משום שעתידכם יקבע בהתאם לאישום אותו יקבע לכם בית המשפט.

אין בתוכן המצוי באתר, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו”ד ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר, כי כל פעולה שתעשה על פי המידע המצוי באתר הינה על אחריות הצופה בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הצופה לבין עורך דין אלון ארז, בין במישרין ובין בעיקיפין. 

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי: