עבירות צווארון לבן

עורך דין פלילי אלון ארז
עורך דין פלילי אלון ארז
עו"ד פלילי אלון ארז

כשאנחנו מדמיינים פושעים, כבר מילדות הם מצטיירים כבריונים לא מגולחים עם אקדח או סכין. כשאנחנו שומעים את המילה פשע אנחנו חושבים על רצח ושוד, סמים וסחיטה באיומים. אבל ישנו סוג של פשעים שאיננו כולל אלימות ודם, אקדחים שלופים או פינות רחוב אפילות: עבירות צווארון לבן.

עבירות צווארון לבן

עבירות צווארון לבן או עברייני צווארון לבן: ניסיון ליצור הגדרה וייחודיות

עבירות צווארון לבן הן עבירות פליליות אך הן נבדלות מעבירות פליליות אחרות בגלל מספר מאפיינים ייחודיים. ישנן כמה גישות להגדרת פשעי צווארון לבן וחשוב להדגיש שאין הגדרה משפטית לסוג העבירות הזה: מדובר במונח סוציולוגי ולכן ההגדרות שלו נבדלות זו מזו. עם זאת, כשבוחנים את ההגדרות השונות ניתן לסמן מספר מאפיינים משותפים שמבדילים בין עבירות פליליות אחרות לעבירות צווארון לבן:

 

מבצע העבירה הוא עובד צווארון לבן של תאגיד

גם ההגדרה של עובד צווארון לבן איננה חד-משמעית. עם זאת ניתן לומר באופן כללי שמדובר במי שעובד במקצוע שדורש השכלה אקדמית ואיננו דורש עבודה פיזית (ולא, הקלדה על מחשב איננה נחשבת עבודה פיזית). המבצע יכול להיות שכיר (פקיד או מנהל, איש שיווק או יועץ כלכלי וכן הלאה) או בעל מקצוע חופשי (עורך דין, רופא, רואה חשבון וכן הלאה.)

 

העבירה מבוצעת ללא אלימות פיזית

הכלים של העבריין הם הסמכויות והתפקידים שלו במקום העבודה או כלים טכנולוגיים שונים ולא כלים כמו נשק, כלי פריצה וכדומה. זוהי הגדרה כללית ורחבה שמבוססת על המאפיין העיקרי של עבירות צווארון לבן כעבירות פליליות שנעשות ללא שימוש באלימות.

 

העבירה נעשית במסגרת המקצוע של מבצע העבירה

העבירה מתבצעת במסגרת עבודתו השגרתית של העבריין – היא צריכה להיעשות באמצעות הכלים שהעבודה הזו מעמידה לרשותו. לדוגמה: עבירת תנועה שבוצעה על ידי עורך דין איננה עבירת צווארון לבן; שוחד שניתן על-ידי עורך דין לשופט כדי להתחמק מעונש הוא כן.

 

העבירה נעשית תוך ניצול משאבים נגישים לעבריין

משאבים אלה יכולים להיות עמדה בכירה או משרה מתאימה, שליטה בנכסים או בסמכויות, כוח פוליטי או ניהולי וכדומה.

 

לעבירה אין בהרבה מקרים נפגע עבירה או נפגעי עבירה ספציפיים

בשונה מעבירה פלילית קלאסית, כגון תקיפה, בה ברור מי הנפגע, בעבירות צווארון לבן מסויימות, כמו הפרת אמונים ומרמה, קשה לזהות נפגעי עבירה ספציפיים, אשר ביצוע העבירה פגע בהם ישירות.

 

העבירה כוללת הסתרה שלה על ידי שליטה על זרימת המידע

שוד בנק שנעשה באמצעות אקדח קשה להסתיר; מעילה ניתן להסתיר בעיקר כאשר שולטים באמצעי הדיווח על זרימת הכסף בארגון.

 

מעמדו של עובר העבירה גבוה

זהו מאפיין שכבר איננו מקובל כמו בעבר. ההגדרה הקלאסית של עבירות צווארון לבן קבעה שהיא מאופיינת בכך שמבצע העבירה בא ממעמד גבוה ויש לו יוקרה חברתית. כיום, גם עובד זוטר שאין לו מעמד גבוה יכול להיחשב כמי שעבר עבירת צווארון לבן. כך למשל, גם עניינו של איש אבטחה שעבד בביטוח לאומי, ואשר הואשם בעבירת שוחד, נופל להגדרת עבריין צווארון לבן.

 

מאפייני עבירות צווארון לבן

לא כל עבירת צווארון לבן כוללת את כל המאפיינים הללו. עם זאת, כדי שהיא תוגדר ככזו, עבירת צווארון לבן כוללת את רוב המאפיינים הללו, אם לא את כולם. אם נרצה הגדרה מסכמת, אך בלתי מחייבת, הרי שעבירות הצווארון הלבן הן עבירות שמבוצעות על ידי בעלי תפקידים, אשר ביצעו את המעשה האסור, תוך ניצול הידע, הכוח והמעמד שלהם על מנת לקדם את ביצוע העבירה.

ניקח לדוגמה מקרה שיכול ללמד משהו על קשיי ההגדרה ועם זאת לסייע בהבנה:

אדם גנב כסף מאנשים אחרים באמצעות שימוש בכרטיסי האשראי שלהם. אם מדובר בפקיד בנק שניצל לרעה את מעמדו בבנק על מנת לעשות שימוש לרעה במספרים סודיים שעומדים לרשותו – זוהי עבירת צווארון לבן. אם מדובר בעבריין שהצליח לגנוב את הרשימה מהבנק ולעשות בה שימוש – מדובר בעבריין פלילי “רגיל”.

 

ההשלכה של הגדרת עבירה כעבירת צווארון לבן

מדוע כל כך חשוב לנסות ולהגדיר את סוג העבירות הללו? האם יש השפעה לכך שלעבירה מסוימת יש מאפיינים של עבירת צווארון לבן?

כבר ציינו שלא מדובר בהגדרה משפטית – אין חוק שמבדיל בין עבירות פליליות רגילות לעבירות צווארון לבן וקובע עונשים שונים לכל סוג. אבל כן ישנן השלכות שונות לכך שעבירה מסוימת נחשבת לעבירת צווארון לבן:

 

גם אנשים בחליפות יכולים להיות עבריינים

חשוב לדעת שגם פעולות שונות במשרד יכולות להוות עבירה פלילית וצריך להימנע מהן או לפחות להיזהר מאוד לפני שעושים אותן.

 

היחס של מערכת אכיפת החוק למי שנחשד בעבירות צווארון לבן

כיוון שלא מדובר בעבריין אלים היחס אליו יהיה עדין יותר. עם זאת יש סיכוי שיוטלו עליו מגבלות שונות בתקופת החקירה שיקשו עליו להמשיך בעבודה שלו ואף יפגעו בפרנסה שלו: תימנע ממנו הגישה אל המשאבים שהוא נחשד בשימוש לרעה בהם ולכן יהיה לו קשה להמשיך בעבודתו.

 

החקירה והדיונים יימשכו זמן רב יותר

כיוון שמדובר בעבירות שדורשות חקירה מעמיקה ומסובכת, ידע כלכלי ומשפטי רחב והבנה בתחומים מסובכים, החקירה יכולה להתמשך זמן רב. בהתאם לכך, גם העלות הכלכלית עבור החשוד יכולה להיות כבדה.

 

התייחסות מחמירה של בתי המשפט

כיוון שמדובר בעבירה שנקשרת לשחיתות, בשנים האחרונות בתי המשפט מחמירים בתחום על מנת לסייע במלחמה בשחיתות שזוכה לרוח ציבורית תומכת.

 

יש צורך בעורכי דין שמתמחים בתחום

כיוון שהעבירות הללו נוגעות לתחום לא פשוט, עורך הדין צריך להתמודד עם עולם מושגים, חוקים ונהלים שיש להכיר אותו היטב.

האופי המיוחד של התחום מחייב את מי שנחשד בעבירה מסוג זה למצוא לעצמו עורך דין מתאים שיוכל לסייע לו בהתמודדות עם מצב משפטי סבוך שיכול להימשך זמן רב, לגרור עלויות כלכליות שונות ולהשפיע על החיים האישיים והמקצועיים של הנאשם. כמו כן, תפקידו של עורך הדין למצוא זוויות חדשות לבחינת העבירה שבה מואשם הלקוח שלו על מנת לגלות את הדרך להיחלץ מהמצב המשפטי המסוכן הזה.

 

סוגי עבירות צווארון לבן

ניתן למנות מספר עבירות צווארון לבן נפוצות:

  • מעילה בכספים
  • מרמה
  • מתן שוחד או נטילתו
  • שימוש במידע פנים
  • זיוף מסמכים (כולל, לדוגמה, רופא שמזייף מרשמים או עורך דין שמזייף חתימה)
  • רישום כוזב במסמכי תאגיד
  • עבירות מס
  • שימוש לרעה במחשבים

 

עונשים אפשריים

לרשות בתי המשפט עומדים מגוון עונשים – חמורים יותר ופחות – שבהם ניתן להעניש עבריינים פליליים בתחום העבירות הללו:

 

קנס

שישולם למדינה על עבירות שגרמו לה נזק (למשל: עבירות מס או אי מילוי הוראות חוקיות).

 

פיצויים

שישולמו למי שנפגע מהעבירה (למשל: מי שנפגע מרמאות, עושק או גניבה בידי מורשה).

 

מאסר

במקרים חמורים ייתכן אף מאסר בפועל – למשל, כאשר נגנב סכום כסף גדול או כאשר מדובר בשחיתות ציבורית חמורה.

 

איסור לעסוק במקצוע

מי שניצל לרעה את המקצוע שלו מסתכן בכך שייאסר עליו לעסוק בו. למשל: רופא שזייף מרשמים או עורך דין שמעל באמון הלקוח עלולים לאבד את הרישיון שלהם. לעיתים העונש יוגבל בזמן – תקופה שבה ייאסר על העבריין לעסוק במקצועו.

 

מידת החומרה

בית המשפט יקבע את העונש ואת מידת חומרתו בהתאם לשיקולים שונים, ביניהם:

 

הנזק שנגרם

כמות הכסף שנגנב או גודל הרווח שהנאשם קיבל כתוצאה מהעבירה.

 

העניין הציבורי

מי שפגע באנשים רבים או מי שניצל משרה ציבורית בכירה מסתכן בעונש חמור יותר.

 

עבר פלילי

מי שכבר הורשע בעבר מסתכן בעונש כבד יותר.

 

טיעוני הגנה אפשריים

ניתן לציין מספר טיעוני הגנה עיקריים שעומדים לרשותם של הנאשם ועורך דינו:

 

לא נעשתה עבירה

הנאשם פעל בהתאם לחוק והתביעה מאשימה אותו בפשע למרות שלא נעשה כזה. כיוון שמדובר פעמים רבות בתחומים האפורים של החוק או במקומות הלא מוגדרים באופן ברור, זהו קו הגנה מקובל אך כזה שדורש ידע נרחב והתעמקות בחוק. שימוש נרחב נעשה בטענה זו בעבירות שוחד שבהן הנאשם טוען שלא קיבל או נתן שוחד כיוון שלא ניתנה תמורה למה שמוגדר כשוחד.

 

העבירה נעשתה בתום לב

הנאשם לא ידע שהוא מבצע עבירה ועשה טעות שאין מאחוריה כוונה פלילית.

 

נזק מינימאלי

אם העבירה נעשתה, הנזק היה מינימאלי ואין בו עניין ציבורי איננו דומה מי שמעל במיליונים למי שלקח לכיסו כמה אלפי שקלים.

 

מדובר בעבירה ראשונה

הנאשם מביע חרטה ונוקט בדרכים לשיקום ולמניעת עבירות דומות בעתיד.

 

“ככה עושים כולם”

נאשמים בעבירות צווארון לבן טוענים בהרבה מקרים, שהם פעלו כפי שנהוג בפרקטיקה שלהם ולכן העמדתם לדין יוצרת אפלייה בינם לבין אחרים כמותם.

כאן שוב ניתן לראות את תפקידו החשוב של עורך הדין: היכרות מעמיקה ונרחבת עם החוק מאפשרת מציאת האסטרטגיה הנכונה להתמודדות עם האישומים.

 

המצב הקיים: עלייה בכמות העבירות

בשנים האחרונות, וזאת מראים מחקרים שונים כמו גם נתוני המשטרה, יש עלייה בביצוע עבירות צווארון לבן וזאת מסיבות שונות. עם התרבות פשעי הצווארון הלבן, גדל גם הניסיון של עורכי הדין העסקים בתחום. לפעמים הגבול בין טעות אנוש או חוסר הבנה של החוק לבין עבירה פלילית של ממש איננו ברור לחלוטין. תפקידו של עורך הדין המתמחה בתחום לסייע ללקוח שלו ליפול בצד הנכון של הגבול המטושטש הזה ולסייע לו בהתמודדות עם האשמה בעבירת צווארון לבן.

זקוקים לעזרתו של עורך דין פלילי שמתמחה בעבירות צווארון לבן?

פנו עוד היום

עו”ד פלילי אלון ארז זמין 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע

שאלות ותשובות בנושא עבירות צווארון לבן

מבחינה משפטית קלאסית בין העבירות הנחשבות לעבירות צווארון לבן, נכללות בתחום זה עבירות השוחד, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה ועוד. אך מניסיוני למדתי, כי בתחום זה של עבירות לפעמים עצם זהות מבצע העבירה הופכת את העבירה ל”צווארון לבן”. למשל, אם ידוען מבצע עבירה מסוימת, שהיא לא בהכרח מסוג העבירות שצוין, הרי רק בגלל ידוענותו, העבירה מוגדרת כ”צווארון לבן”. לייעוץ ראשוני, צרו קשר עכשיו.

גניבה ממעסיק יכולה להיחשב לעבירת צווארון כאשר תלוי מי מבצע אותה ומה היקף הגניבה. אם מדובר בעובד של סופרמרקט שגנב שקית חלב, הרי ברור שאין המדובר בעבירת “צווארון לבן”. אך אם מדובר במנהל בנק, שגנב מיליוני שקלים, הרי שבהכרח מעשה זה יוגדר כעבירת “צווארון לבן”. משרדי ייצג למשל עובד של חברת נדל”ן שגנב תשלומים מספקים ובית המשפט הגדיר את המעשה כעבירת “צווארון לבן”. באותו מקרה, לאור הליך טיפולי מרשים, בית המשפט הסתפק בעונש מופחת. להתייעצות בתחום עבירות צווארון הלבן וגניבה, מוזמנים ליצור קשר.

העונש המינימלי המגיע על עבירת צווארון לבן תלוי מאוד בסוג העבירה. זה מתחיל בשלוש שנות מאסר על עבירות מסוג הפרת אמונים או קבלת דבר במרמה ויכול להגיע לעשר שנות מאסר בגין עבירת שוחד. אך מניסיון שלי, לא העונש המופיע לצד העבירה בחוק העונשין הוא הגורם שיקבע את העונש בפועל. לעוצמת החשדות והיקפן, לנסיבות האישיות וכמובן לטיב הייצוג המשפטי יש יותר משקל מאשר לעונש ההתחלתי. לפירוט העונשים האפשריים לחצו כאן.
עלות ייעוץ עורך דין צווארון לבן מאוד משתנה ממקרה אחד למשנהו. משרדי למשל גובה בהתאם להיקף התיק ולעבודה הנדרשת בו ולא בהתאם למי שביצע את העבירה. למשל ייצוג בתיק שוחד – זו עבירה שבצידה עשר שנות מאסר, אך אם היקף התיק הוא מאוד מצומצם ומנגד, ייצוג בתיק של הפרת אמונים, שהעונש בצידה הוא שלוש שנים, אך היקף התיק הינו רב – אז דווקא העלות בתיק הפרת האמונים, שעל פניו נחשבת לעבירה חמורה פחות, תהיה גבוהה יותר. להתייעצות ראשונית וקבלת הצעת מחיר, צרו קשר דרך האתר או התקשרו 050-736-8203.
שתפו בקליק
Picture of עורך דין אלון ארז
עורך דין אלון ארז

בוגר תואר ראשון ושני במשפטים מטעם הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב . מאז שנת 2009, עו”ד ארז חבר בלשכת עורכי הדין של מדינת ישראל ובנוסף מחזיק באישור מטעם בית המשפט העליון לשמש כסנגור צבאי.

את ניסיונו העשיר והידע המשפטי הרחב רכש עורך דין ארז במסגרת ייצוגם המוצלח של מאות לקוחות מרוצים בבתי המשפט השונים.

להמשך קריאה
אולמרט בעליון

בתחילת השבוע החליט נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, כי מורשעי “פרשת הולילנד” ובהם ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט, לא יתחילו את ריצוי

קרא עוד »
הפקעת עבודות שירות

חוק העונשין שונה לאחרונה במידה משמעותית ובמסגרתו מוענקת סמכות לנציב שירות בתי הסוהר או לקצין שהוסמך על ידו לשם כך, להפסיק עבודות שירות לאדם אשר

קרא עוד »