זמין 24 שעות ביממה
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

חיפוש…

מה צפוי לחיילים עריקים? – המדריך למשתמט

החל מגיל 16 נחשבים בישראל כל נער וכל נערה כמלשבי”ם. כלומר מועמדים לשירות ביטחון. הם מקבלים אז את הצו הראשון, את צווי ההתייצבות למיון, צווים בדיקות ואחר כך את צו הגיוס. צעיר שאינו מתייצב לצווים אלו במועדי הגיוס נחשבים כמשתמטים.

מי שאינו מתייצב או שהוא בורח מהבקו”ם ייחשב כעריק בקו”ם. אדם שעובר את התהליך הוא מופנה לטירונות והוא משובץ ליחידה כלשהיא אחר כך הוא בורח ממנה, ייחשב כנפקד או כעריק יחידה. אעדם שאינו מתייצב לזימון מילואים, ייחשב עריק מילואים.

מדיניות הענישה לעריקים

כל אחד מסוגי העריקים צפוי לענישה שונה. מדיניות ההעמדה לדין נגד העריק תלויה בכמה וכמה פרטים.

ישנם עריקים אשר תקופת ההיעדרות שלהם מביאה אותם להגדרה של עריק פרקליטותי. נגד עריק כזה מוגש כתב אישום והוא מובא למשפט בפני שופטים צבאיים בפני בית דין צבאי.

כאשר מדובר בהיעדרות לתקופה קצרה, מועמד העריק לדין משמעתי בפני קש”ב.

חשוב לציין כי עריקות זוהי עבירה חמורה והיא מובילה לרישום פלילי.

לא כולם מודעים לכך אך כל הרשעה בעבירת עריקות עשויה לגרור רישום פלילי וממש לא מומלץ להגיע לשלב כזה.

בימים עברו הייתה כל הרשעה בתיק עריקות נושאת רישום פלילי מלא שזה אומר רישום שעמד למשך 17 שנה. בעת האחרונה נעשה תיקון לחוק ובמקרים רבים יהיה הרישום הפלילי מופחת. כלומר הוא הוא יוכל להימחק כעבור תקופה של חמש שנים.

ישנם מקרים אחרים אשר בהם ילווה הרישום הפלילי את החייל אשר הורשע בתיק העריקות למשך 17 שנה. הרישום הפלילי הזה ישלול את היכולות של החייל לקבל תעודת יושר ומסיבה זו הוא לא יוכל להתקבל למקומות עבודה מסוימים ולמעשה זה עשוי להגביל במידה רבה את צעדיו של החייל בחייו האזרחיים.

מה עושים לפני שמתחילים עריקות?

למעשה ברור כי בכל מקרה של עריקות ישנה סיבה ראויה. לעיתי זה נובע בגלל בעיות כלכליות של החייל אשר איתם הוא מתמודד. לעיתים מדובר בבעיות נפשיות אשר מהם הוא סובל או לחילופין בעיות בריאות של אחד מבני משפחתו. יש חיילים שקשה להם להישאר ביחידה בגלל התנכלות שהם סובלים מצד המפקדים. למרות כל הסיבות המוצדקות, חשוב מאוד לנסות עד כמה שאפשר להימנע מלהגיע למצב של עריקות, היות ואחת התוצאות הקשות של העריקות מהצבא זהו העונש הנובע לאור ההשלכות מהרישום הפלילי.

על כן, חייל שעומד לפני עריקות, חשוב שיהיה ודע לכך כי ישנם גורמים שונים בצה”ל אשר המטרה שלהם היא לבחון את ההתנהלות של גורמי היחידה ושל המפקדים ולפנות אליהם על מנת לפתור את הבעיה ובכך למנוע את העריקות.

עורך דין צבאי  – לשירות העריק

חשוב לדעת כי בכל מקרה של עריקות אם הוא כבר הגיע לשלב של מעצר, אף לפני הגשת כתב אישום, הכתובת היא עורך דין צבאי. ייחוס העבירה יהיה חמור פחות בעקבות כך.

אין בתוכן המצוי באתר, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו”ד ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר, כי כל פעולה שתעשה על פי המידע המצוי באתר הינה על אחריות הצופה בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הצופה לבין עורך דין אלון ארז, בין במישרין ובין בעיקיפין. 

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי: