זמין 24 שעות ביממה

עבירת תיווך בעסקת סמים

תוכן העמוד:

העבירות הפליליות הקשורות בסמים קבועות בפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], התשל”ג-1973. סעיף 14 לפקודה קובע כי תיווך בעסקת סמים מהווה עבירה פלילית עצמאית אשר עונשה עד 20 שנות מאסר. זהו עונש זהה בחומרתו לעונש על עבירת הסחר בסמים שבא להדגיש את חומרתה של עבירת התיווך. תיווך בעסקת סמים הוא חיבור בין שני אנשים או יותר למטרת סחר בסמים. החיבור בין הגורמים יכול להיות באמצעות ארגון מפגש, מסירת מספר טלפון, ציון נקודת מכירה וכיוצא בזה. עבירת התיווך דורשת מודעות למעשה, כלומר שהמתווך ידע שהוא מקשר בין אנשים לצורך עסקת סמים. כך לדוגמא אדם שללא ידיעתו הוחבאו בתיקו סמים לצורך ביצוע עסקת סמים לא יוכל להיות מואשם בעבירת התיווך.

לצורך אישום בתיווך אין הכרח שהעסקה הושלמה בסופו של דבר וגם אין הכרח שהמתווך קיבל תמורה כלשהי עבור פעולות התיווך שביצע. לרוב המתווך רק מקשר בין הצדדים לעסקה ולא מבצע בפועל את העברת הסמים ביניהם, מקרה שבו המתווך מחזיק בבעלותו, גם אם לזמן קצר, בסמים עצמם ייחשב בדרך כלל לסחר בסמים ולא לתיווך.

מדרג נורמטיבי בין עבירת התיווך לעבירת הסחר

בעוד שעל פי החוק אין הבדל בחומרת העבירות בין עבירת הסחר בסמים לבין עבירת התיווך בעסקת סמים, בפועל בתי המשפט מתייחסים לעבירת התיווך כחמורה פחות (בייחוד אם מדובר בתיווך ללא תמורה) וגוזרים על המורשעים בעבירה עונשים פחותים מאלו שנגזרים על עבירת הסחר. יחד עם זאת ייתכנו מקרים חריגים בהם העונש על התיווך יהיה זהה או אף חמור יותר מהעונש על סחר – הכל בהתאם לנסיבות המקרה והנאשם.

נסיבות המקרה הספציפיות

פקודת הסמים אינה מבחינה בכל הנוגע לחומרת העבירה בין תיווך בעסקה של מה שמכונה סמים קלים (מריחואנה, חשיש וכו’) לבין תיווך בעסקה של סמים המכונים סמים קשים (לדוגמא הרואין וקוקאין). החוק מתייחס לכל סוגי הסמים באותה חומרה. יחד עם זאת בתי המשפט, אשר להם שיקול דעת בקביעת העונש שיכול להגיע כאמור עד 20 שנות מאסר, נוטים לבצע הבחנה בין עבירת תיווך בסמים קלים לבין עבירת תיווך בסמים קשים וגזור ענישה בהתאם. באופן דומה הפקודה גם אינה מציעה מדרג של חומרת העבירה ביחס לכמות הסמים שנסחרה. על פי פקודת הסמים ברגע שכמות הסם חוצה את רף מסוים (לכל סם ישנו רף אחר. לדוגמא מעל 15 גרם של קנביס או מעל 0.3 גרם של קוקאין והרואין נחשבים לכמות שאינה לשימוש עצמי) אין הבחנה אם התיווך נעשה בעסקה של 5 קילו או של כמה גרמים בודדים.

עבירת תיווך בעסקת סמים

ההשפעה על הענישה

בתי המשפט כן מפעילים שיקול דעת והעונש שייגזר על מי שתיווך בעסקה של כמות קטנה של סמים לא יהיה זהה לעונש שייגזר על מי שתיווך בעסקה של מספר קילוגרמים של סמים. גורם נוסף שיש בכוחו להשפיע על חומרת הענישה בעבירת התיווך הינו הנסיבות האישיות של הנאשם. על נאשם בעל עבר פלילי ייגזר, בדרך כלל עונש חמור יותר מאשר על נאשם שזו העבירה הראשונה שלו. במקרים מסוימים כאשר הנאשם הוא אדם נורמטיבי לחלוטין ניתן יהיה אף לשכנע את בית המשפט לבחור במסלול של אי-הרשעה, כך שההליך בעניינו יסתיים ללא רישום פלילי.

במידה ואתה נחקר, נחשד או מואשם בעבירת תיווך בעסקת סמים מומלץ לפנות צורך ייצוג וייעוץ משפטי לעורך דין פלילי אלון ארז המתמחה בעבירות סמים. ייצוג משפטי מקצועי יכול להוות את ההבדל בין גזר דין חמור של מספר שנים בכלא לענישה קלה ופחותה בהרבה.

אין בתוכן המצוי באתר, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו”ד ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר, כי כל פעולה שתעשה על פי המידע המצוי באתר הינה על אחריות הצופה בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הצופה לבין עורך דין אלון ארז, בין במישרין ובין בעיקיפין. 

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
אולמרט בעליון

בתחילת השבוע החליט נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, כי מורשעי “פרשת הולילנד” ובהם ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט, לא יתחילו את ריצוי

קרא עוד »
אי הרשעה פלילית

הכלל המשפטי באופן כללי וכברירת מחדל, מרגע שהוכחה אשמתו של אדם, הרי שהדרך לציין את הפסול שבמעשה הפלילי, היא על דרך הרשעה פלילית. זאת, על

קרא עוד »