דברים שחשוב לדעת על חקירת מצ”ח והכנה של עורך דין צבאי

עורך דין פלילי אלון ארז
עורך דין פלילי אלון ארז
עורך דין צבאי אלון ארז

מצ”ח היא יחידה השייכת לחיל המשטרה הצבאית ותפקידה לחקור חשודים בעבירות על חוק השיפוט הצבאי ועל חוק העונשין, כגון עבירות סמים, רכוש, נשק, מין, אלימות וכדומה. אין ספק כי חקירה במצ”ח היא מעמד מלחיץ, מתיש ומבלבל, כאשר אל מול החייל חסר הניסיון עומדים חוקרים מיומנים אשר מטרתם להשיג מידע ואף הפללה בעבירות חמורות ככל האפשר. לכן, ישנה חשיבות גדולה לפנייה אל עורך דין צבאי בעל ניסיון רב.

כמה מילים על סיוע משפטי

ראשית, חשוב להבהיר כי ההיוועצות עם עורך דין צבאי הינה זכות הקבועה בחוק. אינכם צריכים להתבייש בפנייה אל עורך הדין ואינכם צריכים לחשוש שמא היוועצות איתו תיחשב כסוג של הודאה באשמה או כסימן שיש לכם מה להסתיר. נהפוך הוא: זוהי זכות חוקית וצעד מתבקש, ולמעשה אם כבר הגעתם ממש למעמד חקירה ועדיין אין לכם עורך דין, הרי שחוקרי מצ”ח צריכים לסייע לכם למצוא אחד, לכל הפחות מהסנגוריה הצבאית.

את הסיוע המשפטי ניתן לקבל בעקרון משני גורמים. הגורם הראשון הוא הסנגוריה הצבאית, שהיא חלק מהפרקליטות הצבאית, אשר מספקת ליווי וייצוג משפטי בחינם. מדובר בעורכי דין המלווים את החיילים החל מחקירות מצ”ח, דרך ייצוג בפני בתי דין צבאיים, בבית הדין הצבאי לערעורים, בוועדה להתרת התחייבויות, בוועדת סמים, בהליכי מעצר ועוד. יחד עם זאת, הניסיון מראה שיש יתרון בפנייה לעורך דין צבאי פרטי ולא אל הסנגוריה הצבאית, ולכך יש מספר סיבות.

במרבית המקרים עורך דין פרטי הוא אדם יותר בוגר ובעל ניסיון מקצועי רב, עם מחויבות גבוהה מאוד ללקוח, בשלות אישית ונכונות להתעמת עם מערכת האכיפה והמשפט הצבאית באופן נחרץ וללא מורא, בהיותו מגיע מחוץ למערכת. אמנם שירותיו כרוכים בעלויות אך המציאות מראה שהוצאה זו מצדיקה את עצמה ועורך הדין מעלה תרומה שערכה לא יסולא בפז, כפי שנראה מיד.

חשוב להבין שלא כל עורך דין במגזר הפרטי יכול לספק מענה הולם או מענה בכלל לחקירות מצ”ח ולייצוג מול הפרקליטות ובתי הדין הצבאיים. כמובן שעורך דין צבאי פרטי הינו בוגר לימודי משפטים ובעל רישיון לעריכת דין מלשכת עורכי הדין, אך בנוסף לכך יש לו אישור מיוחד להופעה בבתי דין צבאיים. אישור זה ניתן רק לאחר שהופיע מול ועדה מטעם הצבא שבה יושבים נציגים של לשכת עורכי הדין, ראש הסנגוריה הציבורית ושופט בית משפט עליון.

מעבר לכך, מאחר שמרבית חקירות מצ”ח עוסקות במידה כזו או אחרת בדין הפלילי, צריך זה להיות עורך דין פלילי בעל ניסיון רב. כדאי לבדוק שהוא אכן מנוסה בהכנה לחקירות מצ”ח וייצוג בפני בתי דין צבאיים בעבירות הספציפיות שבהם אתם חשודים.

 התנהלות חקירת מצ”ח

לעיתים מצ”ח אינה מספקת התראה מוקדמת לגבי חקירה של חייל בסדיר, בקבע, במילואים, וכן הלאה. לא פעם החוקרים מגיעים ישירות אל הבסיס או אפילו אל ביתו הפרטי של חייל הנמצא בחופשה, לאחר שהצטבר אצלם מידע מודיעיני, הוגשה תלונה, בוצעו פעולות חקירה שהובילו אל אותו חייל וכך הלאה. אין ספק שמדובר בסיטואציה מלחיצה כאשר החוקרים מגיעים אליכם, ומה שחשוב לזכור הוא שבשלב זה אין לומר שום דבר שעלול לסבך אתכם עוד יותר. דרשו ליצור קשר עם עורך דין צבאי והתייעצו איתו.

לאחר מכן, בחקירה יסבירו לכם תחילה מהן העבירות שבהן אתם חשודים, בין אם מדובר בעבירת אלימות, נשק, סמים, מין וכדומה. בשלב הבא יבוצע תשאול ממושך כאשר מטרתם של החוקרים היא להשיג מידע שיוכל לשמש לבניית תיק כנגדכם בפרקליטות הצבאית. על כן, יש להישמר מאוד מהדברים שאתם אומרים, וזוהי משימה מאתגרת.

האתגרים של חקירת מצ”ח

ניתן לומר כי האתגר המרכזי של חקירת מצ”ח מבחינתכם הוא לא להגיע למצב של הפללה עצמית. יחד עם זאת, זהו בדיוק האתגר ההפוך של החוקרים, אשר נוקטים בשיטות מתוחכמות שלמדו במהלך הכשרתם ולאורך השנים.

בעיה ראשונה ובסיסית עם חקירת מצ”ח היא שהמעמד מלחיץ מאוד. לעולם אין זה נעים לעמוד מול האשמות המוטחות בכם וחשדות קשים, על אחת כמה וכמה כאשר עתידכם מונח על הכף. למעשה, המערכת הצבאית נוטה להתייחס בחומרה רבה יותר מאשר המערכת האזרחית לסוגים שונים של עבירות, וקחו בחשבון שהדבר נכון גם לגבי עבירות סמים הנחשבים ל- “קלים” באזרחות, אולם האחזקה והשימוש בהם בתוך מתחם הצבאי או במהלך ביצוע תפקיד נחשב לחמור ועשוי בהחלט להוביל למאסר, שלילת רישיון ולסנקציות נוספות. יתר על כן, הדברים בהחלט עלולים להגיע לכדי רישום פלילי אשר יעיב על חייכם באזרחות במשך שנים רבות, ימנע לימודים ועיסוק במקצועות שונים, קבלת אשרות כניסה למדינות מסוימות ועוד.

אין פלא אפוא שבזמן הישיבה מול החוקרים הרגליים רועדות, הידיים מזיעות והראש לא עובד כמו שצריך. החוקרים יודעים זאת היטב ויעשו הכל על מנת להשיג מכם מידע מפליל לגביכם או לגבי אחרים. כך למשל, החוקרים עשויים להטיח בכם האשמות קשות ולומר שיש להם מידע מפליל ואמין שהגיע מחברים שלכם ליחידה או מאנשים אחרים. לעיתים קרובות מדובר בדברי סרק כשאין באמת מידע כזבה בידי החוקרים, אך הם מעוניינים להלחיץ את הנחקר על מנת להביא להודאות בעבירות לכאורה קלות יותר.

מניפולציה נוספת היא משחק תפקידים, המוכר בתור “השוטר הטוב והשוטר הרע”. יכול להיות שראיתם דברים כאלו בסרטים אך תוכלו להיות בטוחים שבזמן אמת הטכניקות האלה בהחלט יכולות לערער את הביטחון ולהביא להפללה עצמית. החוקרים גם עשויים לנקות בטכניקות שונות שתפקידן להתיש אתכם. למשל הם עשויים לחקור אתכם לאורך שעות רבות, כאשר ניתן להחזיק חיילים חשודים במעצר עד 24 שעות. בתוך כך ישאלו אתכם שוב ושוב את אותן השאלות ולו על מנת שתמסור בסופו של דבר גרסאות סותרות שיחזקו לכאורה את החשדות.

עוד מניפולציה בלתי נעימה היא לאיים עליכם שאתם חשודים בעבירות שהעונשים עליהן חמורים מאוד, ויכולים להביא למשל למאסר בפועל, להורדה בדרגה, לשחרור בקלון מהצבא וכדומה. למרות שהמערכת הצבאית באמת נוטה להתייחס בחומרה לעבירות מסוימות, חשוב לדעת שבמרבית המקרים עם ייצוג הולם של עורך דין העונשים המקסימאליים הקבועים בחוק אינם מתממשים בסופו של יום. אולם כאשר אדם שאינו בקיא בחוק ובהתנהלות המערכת שומע את העונשים המקסימאליים הצפויים לו לכאורה, המידע מלחיץ ועלול לגרום להפללה עצמית.

חקירת מצח

מצד שני, יש גם מניפולציות חקירה “נעימות יותר”. למשל, בשלב כזה או אחר נותנים לכם לצאת להפסקה ואתם מוצאים את עצמכם יושבים במשרדים או בחוץ לבניין בבסיס המשטרה הצבאית. בזמן זה של “הפסקה” אחד החוקרים מציע סיגריה ומתחיל לדבר איתכם, לכאורה אוף דה רקורד. באותו האופן עשויים לשלוח אליכם מדובבים שנראים כמו חיילים בדיוק כמוכם, שפשוט נקלעו סיטואציה לא נעימה.

אם לא די בכך, חוסר הניסיון וחוסר ההיכרות שלכם עם החוק עלול להוביל לכך שאמירות שנראות לכם תמימות ולא בעייתיות דווקא יסבכו מאוד את התיק, ועלולות לגרור אישומים הרבה יותר כבדים וענישה החמורה. למעשה, תיק שהיה יכול פשוט להיסגר לו הייתם מתנהלים בצורה מחושבת ונכונה, הופך לאישומים בפני בית דין צבאי על כל המשתמע מכך.

מכל הסיבות האלו ונוספות, חשוב מאוד לפנות אל עורך דין צבאי במידה וקיבלתם זימון לחקירת מצ”ח, ובמידה ומדובר בחקירת פתע אמרו לחוקרים שאתם מעוניינים לשתף פעולה אך תעשו זאת לאחר התייעצות עם עורך דין (לכל הפחות עורך דין מהסנגוריה הצבאית שהחוקרים חייבים לעזור לכם ליצור קשר איתו).

חשיבותה של הכנה לחקירת מצ”ח

בראש ובראשונה, הגעה אל חקירת מצ”ח לאחר התייעצות והכנה עם עורך דין צבאי מיומן מאפשרת לכם להיות יותר רגועים, שקולים, בטוחים ונושמים. במהלך ההכנה עורך הדין יסביר לכם לגבי הזכויות והחובות שלכם, לגבי האופן שבו החקירה יכולה להתנהל, לגבי מהות האישומים האפשריים והשלכותיהם, ולגבי מה שמותר ואסור לחוקרים לעשות. כאשר אדם מגיע לסיטואציה של חקירה כשהוא יודע מה מצפה לו, על אילו דברים הוא מוכן למסור מידע ולדבר ועל אילו דברים אינו רוצה להגיב כדי להימנע מהפללה עצמית, פוחתים מאוד הסיכויים ליצירת סיבוכים מיותרים בהשוואה להגעה לחקירה ללא הכנה.

לדוגמא, עורך הדין יסביר לכם לגבי זכות השתיקה, שהיא הזכות לא לענות לשאלות החוקרים. יוסבר לכם כי אין זה תמיד מהלך נכון לשמור על זכות השתיקה, שכן היא עשויה לחזק את החשדות נגדכם ולהוביל לכך שיהיו עדויות אחרות המגיעות מעדים, נחקרים אחרים או ממידע מודיעיני, שיקבלו משקל יותר גדול על חשבון הגרסה שלכם. על כן, עורך דין מיומן יידע לנתח את המצב ולהנחות אתכם לגבי שמירה או אי שמירה על זכות השתיקה בהתאם למצב שישרת בצורה הטובה ביותר את האינטרסים שלכם.

עורך הדין יסביר לכך לגבי זכויות נוספות, כמו הזכות לנוח, או הזכות לקרוא בעצמכם את הדו”ח והעדות של החקירה. יש לזכור כי רק חתימת הנחקר על גבי סיכום החקירה היא שנותנת לו תוקף, ולכן מותר לכם לקרוא את הדוח, לדרוש הוספה של דברים שאמרתם או מחיקה של דברים שלא אמרתם.

ולבסוף, עורך הדין יסביר לכם לגבי דברים שאסור לחוקרים לעשות ושכדאי שתשימו לב אליהם במהלך החקירה. כאשר אתם מגיעים עם מידע כזה תוכלו לדעת מה הם “גבולות המשחק”, ובנוסף לזכור ולתעד חריגות שעשויות בהחלט לעמוד לטובתכם בהמשך הדרך, ואף להוביל לסגירת התיק, לביטול האישומים או לכל הפחות לפסילה של ראיות שהושגו במהלך החקירה עקב התנהלות בלתי הולמת ובלתי חוקית של החוקרים.

 

חקירת מצ”ח אחרי השחרור

חקירת מצ”ח אחרי השחרור משירות סדיר היא בהחלט אפשרית בנסיבות מסוימות. לכן, חשוב לדעת, שלגבי עבירות מסוימות שהוגדרו בחוק השיפוט הצבאי, השחרור מהצבא איננו מקנה חסינות מפני חקירת מצ”ח, ובהחלט ייתכן מצב בו חוקרי מצ”ח יתדפקו על דלתותיכם גם לאחר השחרור הצבא ולעיתים אפילו עד שנה מהשחרור מהצבא.

להלן יפורטו המקרים והעבירות אשר מקנות סמכות לגופי האכיפה הצבאיים לממש את כוחם המשפטי גם נגד אלו ששוחררו מצה”ל.

מקור הסמכות החוקי לחקור משוחררים מהצבא

הרבה חיילים וחיילות מתקשרים אליי לאחר ששוחררו מהצבא, משום שהוגש נגדם כתב אישום לבתי הדין הצבאיים בגין מעשים שביצעו במהלך שירותם הצבאי ותקופה ארוכה לאחר שנחקרו במצ”ח.

פונים אלו לא מבינים, מאין לצבא, וביתר דיוק, מאין לפרקליטות הצבאית ולבתי הדין הצבאיים יש את הסמכות לדון בעניינם לאחר שכבר שוחרר משירות צבאי ארוך ומפרך ולאחר שכבר סברו שאימת הדין היא הרבה מאחוריהם.

התשובה שלי היא, שהסמכות החוקית לחקור ולהעמיד לדין את מי שכבר שוחרר משירות צבאי מצויה בסעיף 6 לחוק השיפוט הצבאי, תשט”ו-1955.

סעיף חוק זה מורה, על פניו, כי גורמי מצ”ח ומשטרה צבאית רשאים לחקור חייל או חיילת שביצעו עבירה במהלך שירותם הצבאי כל עוד לא חלפה תקופה של חצי שנה מאז מועד שחרורם.

אולם, בכך לא די. לגבי עבירות מסוג פשע – עבירות שהעונש עליהן הוא מעל לשלוש שנים – נקבע כי רשויות האכיפה הצבאיות רשאיות להשתמש בסמכותם נגד מי שביצע עבירה בזמן שירותו הצבאי גם עד שנה ממועד שחרורו.

לצד האמור לעיל יש להבהיר, כי ניתן יהיה להעמיד לדין את המשוחררים במסגרת הזמן שנקבעה בחוק שצויין לעיל. כלומר, החקירה המצ”ח איננה עוצרת את מניין הזמן, ומשכך, על הפרקליטות הצבאית להעמיד לדין תוך חצי שנה או שנה, בהתאם לסוג העבירה.

חקירת מצ”ח אחרי השחרור בגין ביצוע עבירות סמים

בחרתי לייחד חלק נכבד ממאמר זה להעמדה לדין לאחר השחרור בגין ביצוע עבירות סמים במהלך השירות הצבאי, משום שסוג עבירות זה הוא המרכזי בו נעשה שימוש בסעיף החוק, המקנה למשטרה הצבאית ולפרקליטות הצבאית את הכוח המשפטי לאכוף את חוק השיפוט הצבאי נגד מי שכבר שוחרר.

העמדה לדין לאחר השחרור בגין עבירות של שימוש ואחזקה לשימוש עצמי

כפי שצויין לעיל, במידה והעבירה הרלבנטית היא לא עבירה מסוג פשע – כלומר לא עבירה שהעונש בצידה הוא מעל לשלוש שנים אז לגופי הצבא יש סמכות לתקופה של חצי שנה לאכוף את חוק השיפוט הצבאי.

אלו הן העבירות של שימוש עצמי ואחזקה של סם לשימוש עצמי. משום שמדובר בעבירות שהעונש לצידן הוא עד שלוש שנים, שישה חודשים לאחר השחרור מהצבא כבר לא ניתן יהיה להעמיד לדין בגין ביצוע עבירות אלו במהלך השירות הצבאי.

העמדה לדין בגין ביצוע עבירות של סחר, תיווך, יבוא או גידול סמים לאחר השחרור מהצבא

שונה בתכלית הוא המצב בנוגע לעבירות סמים מסוג פשע – עבירות כגון, גידול סמים, תיווך לעסקה בסם, סחר בסם, ייבוא סם ועוד עבירות סמים מסוג פשע.

לגבי עבירות אלו, המחוקק העניק לגורמי האכיפה הצבאיים תקופה של שנה ממועד השחרור, בה גורמים אלו יוכלו לממש את כוחם המשפטי נגד מי ביצע סוג עבירות אלו במהלך שירותו בצה”ל וטרם חלפה שנה ממועד שחרורו.

הסמכות החוקית היא רק לגבי תקופת השירות בצבא

נוכח פניות רבות, המעידות על בלבול רב בנושא, חשוב לי להבהיר נקודה מסוימת באופן חד משמעי וזאת על מנת לחסוך תעצומות נפש ודאגות מיותרות.

הסמכות לחקור משוחררים מהצבא, היא רק לגבי עבירות שבוצעו במהלך השירות הצבאי.

כלומר, אם שבוע לאחר השחרור נתפסת עם עשרה גרם מריחואנה, למצ”ח כבר אין סמכות לחקור אותך והפרקליטות הצבאית כבר לא יכולה להעמיד אותך לדין, משום שיצאת מתחומי הסמכות של גופים אלו.

ולכן, אדגיש פעם נוספת, ניתן יהיה להעמיד אתכם לדין בבתי דין צבאיים לאחר ששוחררתם, רק בגין עבירות שביצעתם במהלך שירותכם הצבאי, וזאת עד חצי שנה או שנה, בהתאם לחומרת המעשים, כפי שבואר לעיל.

לסיכום, נוכח המורכבות הרבה הקיימת בנושא חקירות במצ”ח וכתבי אישום בבתי דין צבאיים, רצוי מאוד עבורכם ועבור יקיריכם, כי רק עורך דין צבאי מומחה כמוני ייצג אתכם מול גופים חזקים ובעלי עוצמה אלו.

רק עורך דין מומחה כמוני, שמכיר כל סעיף חוק וחוק ומכיר את כל הפסיקות החשובות שיצאו תחת בתי הדין הצבאיים, יוכל לשמש לכם למגן אנושי ומשפטי, שיגן על זכויותיכם עד תום ויילחם עבורכם עם כל העוצמה הנדרשת. התפשרות על עורך דין אחר, אפילו אם הוא זול הרבה יותר, עלולה לעלות לכם לילדכם ביוקר רב.

להרשעה בבתי הדין הצבאיים יש השלכות קשות מאוד על המשך החיים באזרחות. ועל כן, כל חיסכון שתחסכו על הייצוג המשפטי עלול להעלות לכם או לילדכם ביוקר בהמשך דרכו באזרחות.

לסיכום הדברים

חקירת מצ”ח היא מעמד בלתי נעים, בלשון המעטה, שיש להתייחס אליו בשיא הרצינות ולקבל ליווי הולם. לשם כך יש לפנות מוקדם ככל האפשר אל עורך דין צבאי בעל ניסיון רב בעולם הפלילי בכלל ובעבירה המסוימת בה אתם חשודים בפרט. במידה ואתם עומדים בפני חקירה וזקוקים לייעוץ של עורך דין צבאי, ניתן לפנות אל עורך דין אלון ארז 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע. צרו קשר בהקדם לקבלת עזרה בהתמודדות עם מערכת החוק והמשפט הצבאית בטלפון

על כן, במידה ואתם/ן או ילדכם/בתכם זקוקים לייעוץ וייצוג בנוגע לעבירות שבוצעו במהלך השירות הצבאי, פנו אליי עוד היום ותקבלו ממני את השירות המשפטי הטוב ביותר האפשרי.

שתפו בקליק
Picture of עורך דין אלון ארז
עורך דין אלון ארז

בוגר תואר ראשון ושני במשפטים מטעם הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב . מאז שנת 2009, עו”ד ארז חבר בלשכת עורכי הדין של מדינת ישראל ובנוסף מחזיק באישור מטעם בית המשפט העליון לשמש כסנגור צבאי.

את ניסיונו העשיר והידע המשפטי הרחב רכש עורך דין ארז במסגרת ייצוגם המוצלח של מאות לקוחות מרוצים בבתי המשפט השונים.

להמשך קריאה

עוד מהבלוג הצבאי שלנו

זיוף גימלים בצה”ל

ישנם חיילים המתחזים לבעלי מצב בריאותי ירוד על מנת לקבל אישורי גימל שלא כדין, חלקם אף אשר מזייפים את מסמכי אישורי הגימל כשלעצמם, התנהגות זו מכונה “זיוף גימלים” קיראו על ההשלכות של זיוף גימלים

קרא עוד »
מעמד הסדר טיעון

מה חשוב לדעת על מעמד הסדר הטיעון של סא”ל דן שרוני? חזרתה של הפרקליטות הצבאית מהסדר הטיעון עם הנאשם בצילום עשרות חיילות ששירתו תחתיו, סא”ל

קרא עוד »