זמין 24 שעות ביממה

“אני לא יכולה לעמוד בפניך”, העדר הסכמה ומעשים מגונים

תוכן העמוד:

השאר פרטים ואחזור בהקדם

מטבע הדברים, גם במערכות היררכיות כמו צבא, משטרה ומקום עבודה נוטים להיווצר קשרי ידידות ואף מעבר לכך. במקרים רבים מפקד ופקוד או מעסיק/מנהל ועובד מפתחים יחסים חבריים זה עם זה שלעיתים גולשים אף לפלירטוטים וחיזורים.

פעמים רבות אנו נוטים לחשוב שפלירטוט ואמירות כגון “אני לא יכולה לעמוד בפנייך” מהווים אינדיקציה כך שהצד השני מעוניין והביע הסכמה להעביר את הקשר החברי לקשר מיני. חשוב לדעת שלא תמיד כך הדבר, בייחוד בקשרים שיש בהם אלמנט של מרות וסמכות. על כן ייתכנו מצבים שאדם פעל בתמימות, ללא מחשבה פלילית, מתוך הנחה שהצד השני הביע את הסכמתו לדברים, אך הוא יואשם ואף יורשע בעבירות כגון הטרדה מינית או מעשים מגונים או במקרים קיצוניים אפילו באינוס.

מהי אחריות פלילית וכיצד היא מתקשרת למעשים מגונים?

בכדי שתוטל על אדם אחריות פלילית יש להוכיח שמעבר לעובדה שביצע את מה שנטען, הוא היה מודע לטיב המעשה, לקיום הנסיבות ולתוצאות שעלולות להיגרם. דבר זה מכונה מחשבה פלילית או יסוד נפשי. ישנן דרישות שונות של מחשבה פלילית בהתאם לסוג העבירה אך המשותף לכולן הוא כאמור מודעות בפועל.

אחת ההגנות השוללת קיומה של מחשבה פלילית הינה “טעות במצב הדברים”. הכוונה היא כי במידה ויוכח שהאדם שביצע את העבירה, מבחינה סובייקטיבית טעה בהבנת העובדות והנסיבות בהן ביצע את המעשה, והוא ביצע את המעשה בתמימות ובתום לב הוא יהיה פטור מאחריות פלילית. כפועל יוצא מכך, נדמה, כי במידה והנאשם אכן האמין כי המתלוננת נגדו בביצוע מעשים מגונים אכן הסכימה לאותו מעשה, בהסתמך על התנהגותה וטיב מערכת היחסים ביניהם, גם אם מבחינתה לא הייתה הסכמה, הוא יהיה פטור מאחריות פלילית.

אלא שלא כך הדבר, בייחוד כאשר מערכת היחסים בין הצדדים היא מערכת של יחסי מרות. לא ניתן להסתמך על אמירות מרומזות, פלירטוטים ומערכת יחסים חברית כדי לבסס הסכמה. לכן חשוב לנקוט זהירות יתרה ולפני שפועלים לוודא כי אכן יש הסכמה מלאה או שמא הצד השני פועל מתוך לחץ, חשש וחוסר אונים נוכח אותו גורם סמכותי שמנסה לכפות את מעמדו.

קבלת הסכמה מפורשת

כאמור, על מנת לבסס הסכמה למעשים בעלי גוון מיני יש לקבל הסכמה מפורשת ומודעת. הדרך הטובה ביותר לקבל הסכמה כזו היא פשוט לשאול. כך שאילת שאלה פשוטה כמו “האם אני יכול לנשק אותך?” יכולה להוות את כל ההבדל בין קריאה שגויה של מצב הדברים שיכולה להוביל להרשעה פלילית, לבין קיומו של קשר מיני בהסכמה. בהקשר זה יש לציין כי כאשר מדובר ביחסי מרות גם הסכמה מפורשת אינה משנה את החזקה כי מדובר בהטרדה מינית, ועל כן על אדם המעוניין לקים יחסים רומנטיים-מיניים עם אדם הכפוף למרות, צריך מעבר לקבלת ההסכמה, לדווח על כך לממונה עליו ולפעול לביטול יחסי המרות ביניהם.

בעזרת קבלת ייעוץ מעורך דין פלילי תוכלו להבין יותר טוב כיצד לנהל נכון קשרים אישיים במקומות בעלי אופי של יחסי מרות.

אין בתוכן המצוי באתר, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו”ד ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר, כי כל פעולה שתעשה על פי המידע המצוי באתר הינה על אחריות הצופה בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הצופה לבין עורך דין אלון ארז, בין במישרין ובין בעיקיפין. 

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
אולמרט בעליון

בתחילת השבוע החליט נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, כי מורשעי “פרשת הולילנד” ובהם ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט, לא יתחילו את ריצוי

קרא עוד »
אי הרשעה פלילית

הכלל המשפטי באופן כללי וכברירת מחדל, מרגע שהוכחה אשמתו של אדם, הרי שהדרך לציין את הפסול שבמעשה הפלילי, היא על דרך הרשעה פלילית. זאת, על

קרא עוד »
כפתור: חזור למעלה