"אני לא יכולה לעמוד בפניך", העדר הסכמה ומעשים מגונים

מטבע הדברים, גם במערכות היררכיות כמו צבא, משטרה ומקום עבודה נוטים להיווצר קשרי ידידות ואף מעבר לכך. במקרים רבים מפקד ופקוד או מעסיק/מנהל ועובד מפתחים יחסים חבריים זה עם זה שלעיתים גולשים אף לפלירטוטים וחיזורים.

פעמים רבות אנו נוטים לחשוב שפלירטוט ואמירות כגון "אני לא יכולה לעמוד בפנייך" מהווים אינדיקציה כך שהצד השני מעוניין והביע הסכמה להעביר את הקשר החברי לקשר מיני. חשוב לדעת שלא תמיד כך הדבר, בייחוד בקשרים שיש בהם אלמנט של מרות וסמכות. על כן ייתכנו מצבים שאדם פעל בתמימות, ללא מחשבה פלילית, מתוך הנחה שהצד השני הביע את הסכמתו לדברים, אך הוא יואשם ואף יורשע בעבירות כגון הטרדה מינית או מעשים מגונים או במקרים קיצוניים אפילו באינוס.

מהי אחריות פלילית וכיצד היא מתקשרת למעשים מגונים?

בכדי שתוטל על אדם אחריות פלילית יש להוכיח שמעבר לעובדה שביצע את מה שנטען, הוא היה מודע לטיב המעשה, לקיום הנסיבות ולתוצאות שעלולות להיגרם. דבר זה מכונה מחשבה פלילית או יסוד נפשי. ישנן דרישות שונות של מחשבה פלילית בהתאם לסוג העבירה אך המשותף לכולן הוא כאמור מודעות בפועל.

אחת ההגנות השוללת קיומה של מחשבה פלילית הינה "טעות במצב הדברים". הכוונה היא כי במידה ויוכח שהאדם שביצע את העבירה, מבחינה סובייקטיבית טעה בהבנת העובדות והנסיבות בהן ביצע את המעשה, והוא ביצע את המעשה בתמימות ובתום לב הוא יהיה פטור מאחריות פלילית. כפועל יוצא מכך, נדמה, כי במידה והנאשם אכן האמין כי המתלוננת נגדו בביצוע מעשים מגונים אכן הסכימה לאותו מעשה, בהסתמך על התנהגותה וטיב מערכת היחסים ביניהם, גם אם מבחינתה לא הייתה הסכמה, הוא יהיה פטור מאחריות פלילית.

אלא שלא כך הדבר, בייחוד כאשר מערכת היחסים בין הצדדים היא מערכת של יחסי מרות. לא ניתן להסתמך על אמירות מרומזות, פלירטוטים ומערכת יחסים חברית כדי לבסס הסכמה. לכן חשוב לנקוט זהירות יתרה ולפני שפועלים לוודא כי אכן יש הסכמה מלאה או שמא הצד השני פועל מתוך לחץ, חשש וחוסר אונים נוכח אותו גורם סמכותי שמנסה לכפות את מעמדו.

קבלת הסכמה מפורשת

כאמור, על מנת לבסס הסכמה למעשים בעלי גוון מיני יש לקבל הסכמה מפורשת ומודעת. הדרך הטובה ביותר לקבל הסכמה כזו היא פשוט לשאול. כך שאילת שאלה פשוטה כמו "האם אני יכול לנשק אותך?" יכולה להוות את כל ההבדל בין קריאה שגויה של מצב הדברים שיכולה להוביל להרשעה פלילית, לבין קיומו של קשר מיני בהסכמה. בהקשר זה יש לציין כי כאשר מדובר ביחסי מרות גם הסכמה מפורשת אינה משנה את החזקה כי מדובר בהטרדה מינית, ועל כן על אדם המעוניין לקים יחסים רומנטיים-מיניים עם אדם הכפוף למרות, צריך מעבר לקבלת ההסכמה, לדווח על כך לממונה עליו ולפעול לביטול יחסי המרות ביניהם.

בעזרת קבלת ייעוץ מעורך דין פלילי תוכלו להבין יותר טוב כיצד לנהל נכון קשרים אישיים במקומות בעלי אופי של יחסי מרות.

אלון ארז - עורך דין פלילי בתל אביב
עו"ד אלון ארז
עו"ד פלילי וצבאי אלון ארז, בוגר תואר ראשון ותואר שני במשפטים מטעם אוניברסיטת תל אביב, עם למעלה מ-10 שנות נסיון בייצוג בתחומי המשפט הפלילי והצבאי. מייצג מגוון רחב של לקוחות, החל משלב החקירות והמעצרים ועד לניהול התיקים בבתי המשפט.