עבירות קניין רוחני

המקורות החוקיים להגדרת עבירות הקרויות עבירות קניין רוחני מצויים בעיקרם בחוק זכויות יוצרים ובפקודת סימני מסחר.

לישראלי המצוי זה נראה בוודאי תמוה, מדוע תחום הקניין הרוחני, השייך באופן "גנרי" למשפט האזרחי מוצא ביטוי גם במשפט הפלילי. ובכן, המחוקק הישראלי החליט לאור ריבוי המקרים של הפרות זכויות יוצרים והפרת סימני מסחר כי אין די בסנקציות האזרחיות בכדי להרתיע את המפרים, הנהנים מפרות עמלם של אחרים תוך עשיית רווח כספי אדיר ולכן, חוקקו בתוך החוקים הקיימים בתחום הקניין הרוחני סעיפי חוק, שהעובר עליהם יועמד לדין פלילי בנוסף לאפשרות של הנפגע להגיש תביעה אזרחית כנגד המפר.

בשל העובדה כי עבירות הקניין הרוחני אינן מוכרות, מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין פלילי הבקיא בטיפול בלקוחות הנאשמים בעבירות קניין רוחני.

עבירות קניין רוחני

בתי המשפט במספר החלטות ציינו כי תופעת העבירות כנגד הקניין הרוחני הגיעו למימדים רחבי היקף, המביאים לפגיעה חמורה בסחר המקומי, כמו גם בסחר הבינלאומי והמחייבים את רשויות אכיפת החוק, כמו-גם את מערכת בתי-המשפט, להקפיד כי תהיה הרתעה יעילה כנגד עבירות אלה.

מימדיה של תופעת הזיופים בישראל אינם מאפשרים עוד להתייחס אליה כאל תופעה חדשה ושולית, או להמעיט בחומרתה. תופעת הזיופים היא תופעה הפוגעת בצורה קשה ביותר באמנות היצירה המקורית. משהחמיר המחוקק את העונשים הקבועים בחוק, חשוב כי גם בתי המשפט יתאימו את העונשים המוטלים לרף החדש שנקבע ולחומרתן של העבירות.

בשל החומרה בה בתי המשפט רואים את עבירות הקניין הרוחני, מומלץ לשכור את שירותיו של עו"ד דין פלילי המתמחה בקניין רוחני ולא לנסות להגיע להסדר טיעון ללא ייצוג.

בתי משפט הוסיפו כי הצגתן של העבירות כנגד הקניין הרוחני כעבירות כלכליות בעיקרן, שאינן מעורבות באלימות ושאינן פוגעות באוכלוסיות קשות הינה הצגה המעוותת את המציאות.

מדובר לדעת בתי המשפט, בתופעה מכוערת הפוגעת בצורה קשה ביותר בכל תחומי היצירה. אמנים בישראל חוששים היום להוציא לאור את יצירותיהם מתוך ידיעה כי אלה תופצנה במהירות באלפי עותקים מזויפים דבר המעקר את יכולתו של האמן להתפרנס מפרי יצירתו.

גורמים זרים ועבריניים, הם הזוכים ליהנות מעמל יצירתם של אחרים. כל אלה העוסקים בתעשיית הזיופים, ובייחוד אלה העוסקים בייצור העותקים המפרים, רומסים ברגל גסה, בזלזול ובאלימות, את היצירה בישראל. היקפה של התעשייה אף פוגע ביחסי החוץ של המדינה עם מדינות אחרות. אין להקל ראש בפגיעה בתחומי הקניין הרוחני ואין להותיר את גינויה בגדר מס שפתיים בלבד.

יש להוקיע את העבירות ולנסות ולמגרן באמצעות הטלת עונשים כבדים, הן עונשי מאסר בפועל והן קנסות כבדים.

עורך דין פלילי אלון ארז, הבקיא בחוק ובפסיקה הנוגעים לעבירות קניין רוחני, מייצג במקצועיות הגבוהה ביותר ובמסירות, לקוחות החשודים או נאשמים בעבירות קניין רוחני.

אלון ארז - עורך דין פלילי בתל אביב
עו"ד אלון ארז
עו"ד פלילי וצבאי אלון ארז, בוגר תואר ראשון ותואר שני במשפטים מטעם אוניברסיטת תל אביב, עם למעלה מ-10 שנות נסיון בייצוג בתחומי המשפט הפלילי והצבאי. מייצג מגוון רחב של לקוחות, החל משלב החקירות והמעצרים ועד לניהול התיקים בבתי המשפט.