זמין 24 שעות ביממה

עבירות קניין רוחני

תוכן העמוד:

המקורות החוקיים להגדרת עבירות הקרויות עבירות קניין רוחני מצויים בעיקרם בחוק זכויות יוצרים ובפקודת סימני מסחר.

 

עבירות קניין רוחני – היבטים נרחבים

לישראלי המצוי זה נראה בוודאי תמוה, מדוע תחום הקניין הרוחני, השייך באופן “גנרי” למשפט האזרחי מוצא ביטוי גם במשפט הפלילי. ובכן, המחוקק הישראלי החליט לאור ריבוי המקרים של הפרות זכויות יוצרים והפרת סימני מסחר כי אין די בסנקציות האזרחיות בכדי להרתיע את המפרים, הנהנים מפרות עמלם של אחרים תוך עשיית רווח כספי אדיר ולכן, חוקקו בתוך החוקים הקיימים בתחום הקניין הרוחני סעיפי חוק, שהעובר עליהם יועמד לדין פלילי בנוסף לאפשרות של הנפגע להגיש תביעה אזרחית כנגד המפר.

בשל העובדה כי עבירות הקניין הרוחני אינן מוכרות, מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין פלילי הבקיא בטיפול בלקוחות הנאשמים בעבירות קניין רוחני.

עבירות קניין רוחני

תופעת העבירות

בתי המשפט במספר החלטות ציינו כי תופעת העבירות כנגד הקניין הרוחני הגיעו למימדים רחבי היקף, המביאים לפגיעה חמורה בסחר המקומי, כמו גם בסחר הבינלאומי והמחייבים את רשויות אכיפת החוק, כמו-גם את מערכת בתי-המשפט, להקפיד כי תהיה הרתעה יעילה כנגד עבירות אלה.

מימדיה של תופעת הזיופים בישראל אינם מאפשרים עוד להתייחס אליה כאל תופעה חדשה ושולית, או להמעיט בחומרתה. תופעת הזיופים היא תופעה הפוגעת בצורה קשה ביותר באמנות היצירה המקורית. משהחמיר המחוקק את העונשים הקבועים בחוק, חשוב כי גם בתי המשפט יתאימו את העונשים המוטלים לרף החדש שנקבע ולחומרתן של העבירות.

 

החומרה בבתי המשפט

בשל החומרה בה בתי המשפט רואים את עבירות הקניין הרוחני, מומלץ לשכור את שירותיו של עו”ד דין פלילי המתמחה בקניין רוחני ולא לנסות להגיע להסדר טיעון ללא ייצוג.

בתי משפט הוסיפו כי הצגתן של העבירות כנגד הקניין הרוחני כעבירות כלכליות בעיקרן, שאינן מעורבות באלימות ושאינן פוגעות באוכלוסיות קשות הינה הצגה המעוותת את המציאות.

מדובר לדעת בתי המשפט, בתופעה מכוערת הפוגעת בצורה קשה ביותר בכל תחומי היצירה. אמנים בישראל חוששים היום להוציא לאור את יצירותיהם מתוך ידיעה כי אלה תופצנה במהירות באלפי עותקים מזויפים דבר המעקר את יכולתו של האמן להתפרנס מפרי יצירתו.

 

תעשיית הזיופים

גורמים זרים ועבריניים, הם הזוכים ליהנות מעמל יצירתם של אחרים. כל אלה העוסקים בתעשיית הזיופים, ובייחוד אלה העוסקים בייצור העותקים המפרים, רומסים ברגל גסה, בזלזול ובאלימות, את היצירה בישראל. היקפה של התעשייה אף פוגע ביחסי החוץ של המדינה עם מדינות אחרות. אין להקל ראש בפגיעה בתחומי הקניין הרוחני ואין להותיר את גינויה בגדר מס שפתיים בלבד.

יש להוקיע את העבירות ולנסות ולמגרן באמצעות הטלת עונשים כבדים, הן עונשי מאסר בפועל והן קנסות כבדים.

עורך דין פלילי אלון ארז, הבקיא בחוק ובפסיקה הנוגעים לעבירות קניין רוחני, מייצג במקצועיות הגבוהה ביותר ובמסירות, לקוחות החשודים או נאשמים בעבירות קניין רוחני.

אין בתוכן המצוי באתר, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו”ד ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר, כי כל פעולה שתעשה על פי המידע המצוי באתר הינה על אחריות הצופה בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הצופה לבין עורך דין אלון ארז, בין במישרין ובין בעיקיפין. 

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
אולמרט בעליון

בתחילת השבוע החליט נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, כי מורשעי “פרשת הולילנד” ובהם ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט, לא יתחילו את ריצוי

קרא עוד »
אי הרשעה פלילית

הכלל המשפטי באופן כללי וכברירת מחדל, מרגע שהוכחה אשמתו של אדם, הרי שהדרך לציין את הפסול שבמעשה הפלילי, היא על דרך הרשעה פלילית. זאת, על

קרא עוד »
כפתור: חזור למעלה