על איזו כמות של החזקת סמים נכנסים לכלא?

החקיקה בישראל מבדילה בין החזקת ושימוש בסמים לצורך צריכה עצמית, לבין החזקת סמים שלא לצורך שימוש עצמי. על אף ההבדלים בין שתי העבירות הנ"ל, על פי החוק גם שימוש עצמי בסמים הינו עבירה פלילית חמורה, אשר דינה עלול להיות מאסר.

החקיקה בארץ

פקודת הסמים המסוכנים, תשל"ג -1973, קבעה כי הסמים המסוכנים בישראל הינם מריחואנה (גראס, חשיש), M.D.M.A, אקסטזי, הרואין, קוקאין, מורפין, קודאין, מתאדון וכדומה. פקודה זו אוסרת על שימוש בסמים, למעט חריגים כגון מי שקיבל אישור צריכת מריחואנה בשל נסיבות רפואיות וכדומה.

זאת ועוד, הפקודה קובעת כי לכל אדם אסור לגדל, לייצר, לשווק או להפיק סם מכל חומר. היחיד אשר ברשותו הסמכות לאשר שימוש בסמים אלו הוא המנהל הכללי של משרד הבריאות או מי מטעמו.

מהי "כמות לשימוש עצמי" ועל איזו כמות של החזקת סמים נכנסים לכלא?

המונח "כמות לשימוש עצמי" יצר הנחת יסוד שגויה ומסוכנת בקרב משתמשים, לפיה הם מקבלים לגיטימציה להחזיק בכמות מסוימת של סמים כאילו זה "מותר" או "חוקי" ובכך משקיטים את מצפונם. עם זאת, המציאות מסוכנת יותר והחזקת סמים יכולה לעלות ביוקר.

כמות הצריכה העצמית בכל סם משתנה לפי אופי הסם וסוג החומרים הפעילים בו. לדוגמא, מבחינת צריכת קנאביס, החזקת סם של עד 15 גרם תיחשב לשימוש עצמי. אך בסמים מסוג קוקאין או הרואין, לעומת זאת, מדובר בכמות קטנה ביותר של עד 0.3 גרם.

החזקת סמים בכמויות גדולות יותר מהאמור נחשבות בעיני החוק כהחזקה לצורך סחר בסמים אשר גזר דינה עלול להגיע לכ-20 שנות מאסר. כאמור, מרבית האנשים מחזיקים כמויות גדולות יותר מהקבוע בחוק, אך עדיין מדובר בסמים לצורך שימוש עצמי. אי לכך, במידה ונתפסתם כאשר באמתחתכם סם בכמות הגדולה מהמוגדר בחוק, ישנה חשיבות רבה לסיוע מצד עורך דין פלילי המתמחה בתחום.

חוק זה חוק – התייחסות בתי הדין להחזקת סמים

לאור ריבוי תאונות הדרכים, ההידרדרות לסמים קשים, קשיי הגמילה והעבירות החמורות כתוצאה משימוש בחומרים מסוכנים – גורמי האכיפה ובתי המשפט נוקטים במדיניות קשה במיוחד לצרכי הרתעה. הפרקליטות יכולה לדרוש הרשעה ואף מאסר ממושך, גם אם העבירה לא בהכרח מצדיקה זאת.

עם זאת, בתי המשפט יודעים כי יש להבחין בין המקרים ולבחון כל נאשם בהתאם לנסיבותיו האישיות. לדוגמא, כאשר נאשם נעדר עבר פלילי ונתפס כאשר הוא מעשן ג'וינט ובגן ציבורי, הוא לא יקבל את אותו העונש כמו עבריין סדרתי עם עבר פלילי.

שוב להבין כי עורך דין מנוסה יכול להביא לסיום הפרשה ללא הרשעה ומדובר בשינוי משמעותי וחשוב שכן מדובר במחיקת הרישום הפלילי בתוך 5 שנים. עורך דין אלון ארז הוא עורך דין פלילי מקצועי המכיר את תחום החזקת הסמים על בוריו ומכיר את הסייגים בחוק. צור קשר וקבע פגישת ייעוץ על מנת לקבל ליווי מקצועי, אחיד ומסודר שישמור על מסלול חייך התקין.

אלון ארז - עורך דין פלילי בתל אביב
עו"ד אלון ארז
עו"ד פלילי וצבאי אלון ארז, בוגר תואר ראשון ותואר שני במשפטים מטעם אוניברסיטת תל אביב, עם למעלה מ-10 שנות נסיון בייצוג בתחומי המשפט הפלילי והצבאי. מייצג מגוון רחב של לקוחות, החל משלב החקירות והמעצרים ועד לניהול התיקים בבתי המשפט.